"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hollywood Filmlerinde Gizlenmiş Finansal İpuçları

Hollywood filmleri için yapılan genel yorum, yönlendirici ve özendirici olduklarıdır. Senaristlerin uyguladığı yazım teknikleri çoğu zaman karmaşık olsa da filmde algıları açık olan bireylere yönelik mesajlar daima yerine ulaşır. Örneğin birçok filmde konu edilen zengin bir hayat ve ihtişamlı bir iş hayatı, bireyler üzerinde özendirici bir etki bıraksa da filmler direkt olarak paranın nasıl kazanılacağını anlatmazlar. Ancak bazı senaristler filmlerde bazı ekonomik sırlar ve şifreler verebilirler. Ticari açıdan çıkış yolu bulamayan kişiler için harika örneklemeler sunan bu filmler, sizin için birer mali danışman olamasalar da birer yol gösterici olabilirler. Sizler için hazırladığımız bu makalede, en çok izlenen finansal filmlerde gizlenmiş yol gösterici ipuçlarını toparladık.

Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır. – George Bernard Shaw

‘Borsa’: Hırs her zaman iyi değildir.

1990’lı yıllara damgasını vuran Wall Street (Borsa) filmi, finansal konulu Hollywood filmleri arasında çoğu insanın favorisidir. Oliver Stone’un yönetmenliğini yaptığı filmde, Michael Douglas başkarakter olan Gordon Gekko’yu canlandırırken gösterdiği performans ile izleyenleri büyülemiş ve adeta Ronald Reagan döneminin anti kahramanı haline gelmişti. Filmin hikâyesinde Gekko’yu çepeçevre saran hırs duygusunun borsada nasıl kendisine zenginlik getirdiğini görüyoruz. Ancak filmin asıl vurucu kısmı, başta Gekko’ya hayran olan çaylak Bud Fox karakterinin sonradan bu yıkıcı ve bencil yöntemin sonuçlarını fark etmesidir. Bud Fox, hayal ettiği büyük paralara, lüks daireye ve süslü sanat eserlerine sahip olmak için girdiği bu yolculukta kendi babasına bile ihanet etme durumu ile karşı karşıya kalır. Peki, ne için? Daha hoş kıyafetler giymek için mi?

Çıkarılacak Ders: Biraz hırs duygusu taşımak, başarılı olmak için sizi motive edebilir. Sonuç olarak herkes şişkin bir cüzdanla gelen parayı sever. Fakat sabahları uyanmanızın tek sebebi para kazanmak olmuşsa hırs denen şey artık sizi baltalayan bir sabotaj haline gelmiştir. Özellikle emlak sektörüne daha pahalı araba, daha lüks ev ve daha fazla para için girmeyi düşünen çaylaklar için bu ders çok önemlidir.

‘Para Tuzağı’: Duygulara dayanarak satın almayın.

Para Tuzağı filminde Tom Hanks’in ve Shelley Long’un oynadığı başkarakterler, hayallerindeki evi bulduklarına inanarak durum değerlendirmesi yapmadan evi satın alırlar. Ancak hayallerini süsleyen bu ev, kısa bir süre sonra ortaya çıkan bakım, onarım masrafları ile paralarını sömüren bir deve dönüşür. Paralarının tükenmesini çaresizlik içinde izleyen bu genç çiftin ağlanacak haline güldüğümüz film, maalesef pek çok ev alıcısının yaşadığı bir durum.

Çıkarılacak Ders: Herhangi büyük bir yatırım işine girmeden önce araştırma ve bütçe hesaplaması yapmanın ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Hayatta her zaman bulunamayacak bu fırsatı değerlendirirken iyi düşünmek lazım. Emlak profesyonelleri ise alıcı müşterilerini bu açıdan doğru yönlendirmeli ve onların doğru tercihi yapmaları için yardımcı olmalıdırlar.

‘Glengarry Glen Ross’: Zorlayıcı taktikler, hem satış elemanlarına hem de müşterilere zarar verir.

Alec Baldwin’in “Always Be Closing” konuşması, her zaman satış yapmak üzerine satış elemanlarına kan pompalıyor olsa da bu filmin asıl konusu, uygulanan yöntemin her iki tarafı da olumsuz etkilemesidir. İflas etmek üzere olan bir emlak firması yeni bir fikri uygulamaya karar vererek tüm çalışanlarına duyuru yaparlar. İki gün içerisinde en çok satışı yapan iki kişi şirkette çalışmaya devam etmeye hak kazanacak ve diğerleri ise kovulacaktır. Başarılı olma baskısı, filmin satış ekibini umutsuz adamlara çevirir. Yalan söyleyenler, çatışmaya girenler, hatta işlerini devam ettirebilmek için fikir çalanlar…

Çıkarılacak Ders: Hiçbir iş, başarı için saygınlığı ve doğruluğu tehlikeye atmaya değmez. Film karakterleri bu dersi en zor yolu ile deneyimlediğinde geri dönmeleri için artık çok geçti. Emlak ekibinizi idare ederken çalışma kültürünüzü iyi belirleyin ve sağlam temeller üzerine kurun. Yoksa beklediğiniz başarı hüsrana dönüşebilir.

‘Para Avcısı’: Anlık memnuniyetler uzun vadeli çözümler değildir.

Para Avcısı filminde Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Jordan Belfort karakteri, büyük komisyonlar kazanmak için yatırımcı müşterileri aldatma yolunu seçen bir uzmandır. İnsanların açgözlülüğünü kullanarak zenginliğe kavuşur ve bu serveti hayatın zevklerine varabilmek için harcar. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan bu filmdeki karakter, önemli dersler veriyor.

Çıkarılacak Ders: Müşterilerin kendilerine sadece satmaya çalışan kişilerden alışveriş yapması ne kadar yanlışsa emlak profesyonellerinin insanlarla iş yaptıklarını unutarak hareket etmeleri de bir o kadar yanlıştır. Anlık kazanacağınız memnuniyetler uzun vadeli düşündüğünüzde size zarar getirebilir.

‘Sosyal Ağ’: Sağlam fikirlerinizi koruyun.

Her girişimci milyarlarca dolarlık bir fikri başkalarından önce uygulamayı hayal eder. Tabii ki az sayıda insan bu başarıya ulaşır ve bu fikri korumak için gerekli adımları atmak çok önemlidir. Birçoğumuz Facebook’un yükselişi ile ilgili olan bu filmden gerekli dersi almıştır. Winklevoss kardeşler, henüz adı konulmadan önce sosyal bir ağ sitesi için inanılmaz bir fikre sahiplerdi. Yardım için Mark Zuckerberg’e gittiklerinde ise resmî bir iş sözleşmesi yapmamışlardı.

Çıkarılacak Ders: Zuckerberg bu fikirden yola çıkarak inanılmaz bir yolculuğa doğru uzanırken Winklevoss kardeşler ise Facebook ile ilgili olarak dava açmış ve haklarını almanın peşinde koşturuyordu. Belki deneyimli olsalar ve fikri mülkiyetlerini nasıl koruyacaklarını bilirlerdi. Eğer teknolojinin geliştiği günümüzde emlak sektöründe bir girişime imza atmak istiyorsanız ve müthiş bir fikriniz varsa dikkatli olun.

‘Büyük Açık’: Haklı olduğunda silahına sarıl.

Büyük Açık filminin öğrettiği en önemli şey, haklı olduğunuzda inançlı olmanız ve rotanızdan şaşmamanızdır. Steve Carrell'in yorgun bankerinden Christian Bale'in eksantrik fon yöneticisine kadar herkes ABD konut piyasasının çöktüğünü söylediğinde kimse onlara inanmamıştı. Onlar ise gördükleri bu durum karşısında silahlarına sarılıp beklediler. Sonuçta 2008 krizi patlak verdiğinde herkes bu durumdan zarar görürken onlar ayakta kalabilen sayılı insanlardan olmuştu.

Çıkarılacak Ders: Eğer sektörü iyi takip ediyor ve bir şeylerin gelmekte olduğunu görüyorsanız silahınızı her zaman hazır bulundurun. Önce haklı olduğunuzdan emin olun. Eğer bundan eminseniz başkalarının sizi ikna etmesini engelleyin.

 

DİĞER HABER
14 Şubat 2023