"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İzlemeye Değer Üç Konut Piyasası Sinyali

Konut piyasaları, nereye yönelebileceklerini gösteren önemli ipuçları verir. Bu nedenle gayrimenkul profesyonellerinin, özellikle emlak piyasasında sürekli dalgalanma, geçiş veya belirsizlik dönemlerinde bunlara dikkat etmesi gerekir.

İşte önümüzdeki aylarda özellikle izlenmeye değer üç gösterge.

Yüksek Ev Fiyatı Takdiri

Büyük Durgunluğun sona ermesinden bu yana ev fiyatlarının önemli ölçüde arttığı bir sır değil. TÜİK verilerinin yansıttığı gibi, ev fiyatlarındaki değer artışı ülke genelinde ortalamanın üzerinde oldu. COVID-19 pandemisi ilerledikçe, değer kazanma hızlandı ve 2020'nin sonlarında çift haneli rakamlara ulaştı. 2021 Ağustos'unda yüzde 30 gibi büyük bir rakama ulaştı. Ev fiyatlarındaki bu artış uzun vadede sürdürülemez olsa da, konut satın alınabilirliği konusunda bir takım endişeler doğuruyor.

Potansiyel ev alıcıları için, gelir ve maaş ücretlerindeki sınırlı artış yüksek ev fiyatlarının ortaya çıkarmış olduğu bu tabloda, ev satın alma potansiyelini azaltır. Bu senaryo, özellikle, daha yüksek fiyatlı evler için ipotek finansmanına hak kazanma olasılığı daha düşük olan düşük gelirli ve ilk kez alıcılar için geçerlidir.

Ayrıca, yüksek ev fiyatı değerlemesi, genellikle, takdir edilen değerlerde müteakip bir fiyat artışına dönüşür.

Enflasyon ve Arz Yönlü Kısıtlamalar

Enflasyon, ev satın alma potansiyelini iki şekilde aşındırır: Alıcının satın alma gücünü düşürür ve nihayetinde ev fiyatlarını yükselten kereste gibi inşaat malzemelerinin maliyetlerini yükseltir ve bu durum ev fiyatlarının artmasına neden olur.

Ekonomistler, enflasyonun yakın vadede düşmesini beklemiyor, 2022 yılında arz yönlü kısıtlamalar endişe kaynağı olmaya devam edecek öngörüsü piyasada karşılık buluyor. Konut sektörü, geliştirilebilir arazi, düzenlemeler ve imar eksikliği ve inşaat malzemeleri ve işçilik maliyetlerinde artışlar dahil olmak üzere yeni evlerin inşaasında bir dizi zorlukla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Bu zorluklar, her yıl eklenebilecek yeni evlerin sayısını sınırlar ve böylece piyasadaki genel ev envanterini de sınırlamış olur.

SOLVED - What is a Seller's Market in Real Estate?

Daha Yüksek Mortgage Faiz Oranları Potansiyeli

Daha düşük ipotek faiz oranları, ev satın alanlar için daha düşük borçlanma maliyetleri anlamına geliyor ve bu da aylık ipotek ödemesini azaltıyor. Bu, alıcıların aynı fiyatlı ev için daha az harcama yapması anlamına gelir.

DİĞER HABER
29 Kasım 2021