"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Katıldığınız Eğitimler Ne Kadar Önemli?

Bugünkü yazımızda meslek hayatınız boyunca alacağınız eğitimlerin öneminden ve yaygın olarak yapılan hatalardan bahsetmek istiyoruz.

Şimdi kendinize dürüst davranın: Hak ettiğiniz kadar para kazandığınızı düşünüyor musunuz? Bu mesleğe hızlıca başarılı olmak için başladınız ama işler istediğiniz gibi gitmedi mi? Acaba aldığınız eğitim beklediğiniz sonuçları vermiyor mu?

Neredeyse her gayrimenkul şirketi, çalışanlarına oldukça başarılı eğitimler sunduğunu söylüyor. Mesleğinizi 2 gündür ya da 20 yıldır icra ediyor olabilirsiniz. Her iki durumda da bir sınıfta oturup bir uzmanı dinlemeye çalışmanın sizin için pek de işe yaramadığına eminiz.

Şirket eğitimlerinin başarısız olmasının aslında oldukça belirgin bir sebebi ve durumu sizin için yararlı bir hale getirerek boşa zaman harcamanızı engellemenin yolları var. Eğitimler işe yaramıyor, çünkü eğitim doğru şekilde verilmiyor ve sonuç olarak da sınıfta oturan danışmanlar hayatlarını değiştirecek bilgilere erişemiyor. Halbuki bir eğitimin yararlı olması için aksiyon içermesi gerekiyor.

Hangi eğitimi almalıyım?

Yani gerçekten gayrimenkul piyasası hakkında bir şeyler öğrenebilmeniz için, aldığınız eğitim sadece bilgiden oluşmaması ve bir performans sanatına dönüşmesi lazım. Şimdi katıldığınız son 3 eğitimi düşünün. Bu eğitimlerde konuşmacıyı dinlediniz ve gerçek hayatta uygulamadan önce anlatılan taktiklerin püf noktalarını öğrenmeye mi çalıştınız?

Muhtemelen evet, ama bir eğitimin gerçekten faydalı olabilmesi için, öğrendiğiniz şeylerin gerçek olduğunu garantilemeniz gerekiyor.

  • Eğer şansınız varsa, öğrendiğiniz konsept ile ilgili eğitim süresince başka bir danışmanla rol çalışması yapmalısınız. (endişelere cevap verme, listeleme sunumları, fiyat müzakereleri…)
  • Eğer uygunsa, size verilen senaryoyu farklılaştırmaya çalışmalısınız.
  • Eğer uygunsa, rol çalışmanızdan sonra öğrendiklerinizi gerçek bir müşteri ile test etmeli, sonra dönüp eğitimde bu deneyimi paylaşmalısınız.

Yukarıda saydığımız maddeler aldığınız eğitimin bir parçası değil mi? O zaman sorumluluk almanız ve öğrendiklerinizi 3 gün içerisinde gerçek hayatta uygulamanız gerekiyor. Araştırmalara göre 3 günden sonra hatırlayacağınız bilgi miktarı %10’lara kadar düşecek.

Gayrimenul Sektöründe Bilgi mi Performans mı Daha Önemli?

Çalıştığınız ortamda her şeyi biliyor gibi görünen ama hiç satış yapamayan bir danışman var mı? Bu durum sektörde bilgili olmanın aşırı önemli olduğunu düşünmekten kaynaklanıyor. Bilgiye aşırı odaklanılınca, sonuç elde etmek zorlaşıyor. Halbuki gayrimenkul danışmanlığı tam bir sahne sanatı. Gerçek müşterilerinize yaşattığınız deneyim, sizin başarı seviyenizi belirliyor.

Peki siz bilgiye mi yoksa performansa mı daha çok önem veriyorsunuz? Sizce hangisine ulaşmak daha kolay?

Yavaş ve sabırla çalışma, güzel işler üretir.
Çin Atasözü

Aldığınız Eğitim Bir Piyano Dersi Gibi Olmalı

Eğer alıştırma yapmazsanız, başarılı olamazsınız. Verimli bir eğitimi aynı bir piyano dersi gibi değerlendirmeniz gerekiyor. Yani ders dışında alıştırma yapmaya devam etmeli ve derslere önceden hazırlık yapıp gelmelisiniz. İpuçları ve modellemeleri size eğitimci öğretecek ve ders süresince uygulama pratiği yapacaksınız. Sonrasında ise gerçek hayatta uygulamalara devam etmeli ve sonuçları eğitimci ile paylaşmalısınız.

Şu 3 şey eğitimlerin verimsiz olmasındaki en büyük etkiye sahip:

  • Uzun süre dinleyip anlatılanları yapabileceğinizi düşünmek.

  • Eğitim almanın gelişim için yeterli olduğuna inanmak.

  • Eğitim videolarını gerçek deneyimler sanmak. Birçok şirket, eğitimleri esnasında videolar kullanıyor. Eğitimciler de sorumluluğu videoya yüklüyor ve alıştırma yapmaktan kaçıyorlar. Ama bir şeyleri izleyerek tamamen öğrenmek mümkün değildir. Tam öğrenim için bireysel aksiyon almak gerekiyor.

Bonus:

Eğer eğitim konusunda kendinizi sürekli olarak gelişmeye ve öğrenmeye adayanlardansanız , linkimizdeki video serisi size oldukça fayda sağlayabilir:

Görsel: shutterstock

DİĞER HABER
05 Mayıs 2023