"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Mıknatıs Etkisi Yaratacak Yıllık Müşteri Raporu ile Uzun Süreli İlişkiler Kurun

Emlak piyasasında uzun süreli ilişkiler kurmak çok önemli. Bu ilişkileri de ancak ve ancak müşterinilerinizi önemli hissettirirseniz kurabilirsiniz. Müşterileriniz sizden ara ara haber almak ve faydalı bilgiler edinmek istiyor. Bu yüzden de müşterilerinize kendinizi unutturmamanız oldukça önemli.

“Yıllık Müşteri Raporu” adı verilen bir rapor var ve bu raporu müşterileriniz için hazırlamanızı size şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu rapor aslında müşterinizin emlak yatırımları hakkında hazırlayacağınız ayrıntılı bir rapor formatında.

Bu raporu her yeni yıl başladığında hazırlayabileceğiniz gibi, yılın belirli bir dönemini yıllık rapor paylaşım döneminiz olarak da seçebilirsiniz.  Size önerimiz, resmi tatiller gibi piyasanın daha durgun olduğu dönemleri bu rapor paylaşımları için değerlendirmeniz ve müşteri ilişkilerinizi sıcak tutarak müşterilerinizden geri dönüş almayı garantilemeniz. Müşterilerinizin yeni evini alma yıldönümleri de etki bırakmak adına faydalı bir zaman seçimi olabilir.

Yıllık Müşteri Raporu

Tabi şu an aklınızda bu raporda neler olacağı konusunda farklı fikirler oluşmuş olabilir. Bu konuya da açıklık getirelim. Bahsettiğimiz rapor ana olarak şu 2 kısımdan oluşuyor:

  • Piyasanın güncel durumu (ekonomik dalgalanmalar, karşılaştırmalı pazar analizi ve bölge değerlendirmesi)
  • Müşterinizin sahip olduğu gayrimenkullerin değerleri

Bu Rapor Neden Önemli?

Bu tarz bir rapor hazırlamak müşterilerinizle iletişime geçmeniz için ortam oluşturuyor. Özellikle müşterilerinizi biraz boşladıysanız bu rapor kötü etkiyi silmek konusunda oldukça başarılı.

Yıllık müşteri raporu uzun süreli ilişkiler kurmanız için çok faydalı olacak; çünkü rapor kişisel, detaylı ve görsel verilerden oluşuyor. Bu yöntem sayesinde müşterileriniz onlarla ilgilendiğinizden emin oluyor ve kendilerini özel hissediyor. Bu yüzden bu yöntemi uygulayan danışmanların müşterileri bir dahaki emlak işlerinde tereddütsüz aynı danışmana gidiyor, çünkü onların işlerinden ve aktivitelerinden haberdar olduklarını biliyorlar.

Başka bir açıdan da, bu tarz bir rapor sunmanız sizi müşterilerinizin gözünde piyasanın nabzını tutabilen bir uzman konumuna sokuyor. Müşterilerinizle onlarla iş yapmıyorken faydalı bilgi paylaşıyor oluşunuz da müşterinizin gözünde sizi oldukça değerli kılacak

Endişeler

Bu yöntemden bahsettiğimiz danışmanlar önce çok heyecanlanıyor, sonrasında ise umutsuzluğa kapılıyorlar. Danışmanların kendilerine göre oldukça haklı oldukları bir “zaman” endişeleri var. Bazı danışmanlar ise değeri düşen konutlar konusunda rahat hissetmiyor.

Bu yüzden endişelerinize cevap vermek istiyoruz:

  • Bu rapor çok zaman alacak mı?

Aslında hem evet hem de hayır. Raporu hazırlamak için zaman ayıracaksınız, ama düşündüğünüz kadar değil. Öncelikle, raporunuzun ilk kısmı tüm müşterileriniz için neredeyse aynı olacak. Üstelik 1 tane rapor hazırladıktan sonra diğerlerini hazırlamanın çok daha kısa sürecek.

  • Çok fazla müşterim var, nasıl işin içinden çıkacağım?

Bu raporu her müşteriniz için hazırlamanıza gerek yok. Bize kalırsa ne kadar çok insan için bu hizmeti sunarsanız geri dönüşünüz o kadar çok olur ve müşterilerinizin hepsi kendilerini değerli  hisseder. Ama zamanınız kısıtlıysa öncelik en yakın zamanda satın alım yapmış müşterileriniz olmak üzere bir kısıtlamaya gidebilirsiniz. Müşterilerinize döngüsel olarak rapor hazırlamak da bir çözüm olabilir. Örneğin herkese 3 ayda bir sıra gelecek şekilde bir düzene gidebilirsiniz. Tabi ki yine de en doğrusu müşterilerinizi kategorize edip bazılarına her yıl, bazılarına ise belli aralıklarla rapor hazırlamak. En sık çalıştığınız müşterilerinizi saptamanız bu açıdan önemli.

  • Konutun değeri düştüyse ne olacak?

Duyacağınız şey belki hoşunuza gitmeyecek, ama bu konuda dürüst olacaksınız. Müşterileriniz zaten çizdiğiniz piyasa tablosundan kötüye gidiş olduğunu fark edecek. Çevrelerinden duyacaklarına bu gerçeği sizden duysunlar. En azından gerçek verilerle bu düşüşün arkasındaki sebebi açıklamış olacaksınız. Merak etmeyin, dürüstlüğünüz düşündüğünüzden çok daha pozitif bir etki bırakacak.

DİĞER HABER
15 Aralık 2023