"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlık Yapmaya Yanaşmayan Mülk Sahipleri ile Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Bir emlak profesyoneli olarak en önemli görevlerinizden biri de müşterinizle en iyi anlaşmayı yapabilmek için onunla görüşmeler gerçekleştirmektir. Peki, mülk sahibi görüşme yapmaktan kaçınan ve pazarlık yapmaya yanaşmayan bir müşteriyse ne yapacaksınız?

Her müşteri aynı değildir ve bazıları evinin satış değerinin net olduğu konusunda ısrar ederek görüşme teklifinizi reddedebilir. Bu gibi durumlarda ne yapabilirsiniz? Böylesine inatçı ve sabit fikirli bir müşteriyle nasıl başa çıkabilirsiniz? İşte soruların cevapları…

Denemeye Devam Edin

Müzakere etmeme sebebi tanımlaması zor bir durumdur. Ancak bir mal sahibinin başlangıçta inatçı görünmesi, belli bir süre sonra fiyatın düşürülmesi konusunda istekli olmayacağı anlamına gelmez. Herkesin bir kırılma noktası vardır. Mal sahibi, alıcının teklifini kendi sunduğu fiyattan ibaret sayıyorsa, daha düşük bir fiyatı kabul edip etmeyeceği konusunda önyargılı davranmayın. Belki de hemen vazgeçip vazgeçmeyeceğinizi test ediyorlardır. Vazgeçmeyin ve başka bir karşı teklif gönderin.

İlgili: Ev Sahiplerinizi Nasıl Eğitirsiniz?

Bekleyin

İnatçı bir mülk sahibine nasıl tepki vereceğinizi değerlendirirken evin piyasada ne kadar kaldığını düşünün. Evi piyasaya daha yeni sunduysa alıcı müşterinin düşük teklifini kabul etmeyebilir. Ancak bir hafta sonra daha iyi bir bakış açısına sahip olacaktır. Bu nedenle bir süre bekledikten ve evin piyasada kalma süresi geçtikten sonra fiyat düşürme teklifinde bulunmanız daha ikna edici olur.

Belki Başka Bir Konuda Pazarlık Edebilirler

Alıcıların fiyat düşürme tekliflerine karşı görüşme yapmayı reddeden bir mal sahibinin, anlaşmayı yapmak için başka şeyler düşünmeyeceği anlamına gelmez. Örneğin evin satış fiyatını düşürmeyi kabul etmez ama evde yapılması gereken bakım onarım faaliyetleri için katkıda bulunmayı kabul edebilir. Örneğin belli bir süre boyunca ev sigorta masraflarını veya banyo tadilat maliyetini karşılamayı kabul edebilirler. Denemeye değer!

İlgili: Mal Sahiplerini İkna Edici Fiyatlar

Veriler Gösterin

Karşılaştırmalı bir pazar analizi yapın ve mal sahibine verdiğiniz teklif ile evinin değerinin uyumlu olduğunu göstermek için bu analizleri kullanın. Bazen bu tür veriler, mülk sahiplerinin fiyat esnekliği göstermesine yardımcı olur. Sonuçta her iki tarafı mutlu edecek bir orta yol bulmak her zaman için en iyisidir.

Gerçek Bir Satıcı Olup Olmadıklarını Test Edin

Mülk sahibinin sırf piyasayı test etmek için evini piyasaya sürdüğünden şüpheleniyorsanız yakın gelecekte evini satma niyetinde olup olmadığını sormanız etkili olabilir. Size ve müşterinize çok büyük oranda zaman kazandıracak olan bu soruyu yöneltmeniz önemlidir.

İlgili: Gayrimenkul İşinde Başarının Sırrı: Doğru Satıcıları Bulmak

Olmuyorsa Yola Devam Edin

Belli bir noktada her zaman kazanamayacağınızı kabul etmeniz gerekir. Eğer alıcı adayı daha fazla ödemeyi ve mal sahibi de fiyatı düşürmeyi hiçbir şekilde kabul etmiyorsa o zaman her ikisine de farklı müşteriler bulma zamanı gelmiş demektir. Bazen olmuyorsa olmaz. Yola devam edin.

İlgili: Soru & Cevap: Sektörün Bir Numaralı Sorunu Yüksek Değerleme ile Nasıl Başa Çıkılır?

DİĞER HABER
25 Mart 2024