"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Stresi Durdurun: Piyasa Kaygısını Aşırı Yüklenmeyin

Piyasadaki belirsizlik sizi de mi kaygılandırıyor? Bu konuda sorun yaşayan binlerce kişiden birisiniz… Uzmanlar, maddi kazancın yetersizliği veya potansiyel müşterileri kaybetme konusunda ortak duyguları paylaşan gayrimenkul danışmanları için kaygı unsurlarını oluşturan faktörlere değinip bu faktörleri ortadan kaldıran eylem planlarını da açıklıyor.

“Kaygı küçük şeyin gölgesini kocaman yapar.” - İsveç Atasözü

Gayrimenkul danışmanları sektör içinde birçok sorunla karşılaşıyorlar. Bu sorunlar sadece stresli olmanın yarattığı gergin ortam değil, stresin öncesine de değinmek gerekir. Global piyasalar, siyasi gelişmeler, gayrimenkul satışları ve finansal piyasanın karmaşık sorunları da sektör içi sorunlara sebep sayılabilir. Bu koşullar altında gerilmek kaçınılmaz sondur. Chicago merkezli serbest yazar ve emlakçı olan Elyse Umlauf-Garneau bu konuda çok iyi bir makaleyi kaleme almış. Bu makaleden derlemiş olduğumuz yazıda, kaygıyı tetikleyen unsurların neler olduğunu ve nasıl çözüm bulabileceğinize yer verdik. 

Kaygı Tetikleyici Unsurlar 1: Az Müşteri ve Az iş

Öncelikle iletişim oranınızı arttırın. Satışların yavaş olmasına aldırmadan her hafta iletişimde olduğunuz müşteri sayısını bir önceki haftaya kıyasla arttırın! Müşterilerle iletişiminiz arttığı takdirde pazarlama şansınız da artacaktır. Ardından yapmayı planladığınız bir girişimi güvenceye almak için ortalama kaç potansiyel müşteriye ihtiyaç duyduğunuza karar verin. Kararınızın ardından her ay girişiminiz için iletişimde olduğunuz müşterilerinizi bir arada tutmaya çalışın. Böylelikle piyasadan karlı şekilde ayrılıp kendinize daha çok inanmaya başlayacaksınız.

Baskıya karşı koyarak kendi iradenizi sergileyin. Herhangi bir girişimi olumsuz sonlandırma konusunda isteksiz olsanız dahi herhangi bir teklif baskısını reddedin.  Kaliforniya'da bir psikolog olan Jana Martin, “İnsanlar çok çabuk çaresizliği koklayabilir” diyor. Bu cümle size ipucu sağlayabilir.

Kendinizi yeniden eğitmek ve geliştirmek; yeni becerilerle donanmanızı sağlar. Sektörde farklılık yaratıp söz sahibi olmak için eğitimler alabilirsiniz. Köreldiğinizi düşünüyorsanız bilgi ize güç ve özgüven katacaktır.

Kaygı Tetikleyici Unsurlar 2: Azalan Gelir

Harcamalarınızı rasyonelleştirin. Farkında olmadan yaptığınız birçok harcama azalan gelirinizi de göz önünde bulundurunca kocaman gider haline geliyor. İş konusunda avantaj sağlamayan ufak gider kalemlerini de sonlandırmanız size fayda sağlayacaktır.

Kişisel harcamalarınızı kısma veya daha asgari seviyeye çekme şansınız varsa uygulayın. Örneğin çok da gerekli olmayan tatil veya ev harcamalarını tekrardan düşünüp hesaplı olan harcamalara yönelebilirsiniz. Bir psikolog olan Nancy Molitor, “Tatmini geciktirebilen bir nesil değiliz, ama insanlar bazı değişiklikler yapmak zorunda kalacaklar ve bunu kabullenmek uzun süreçler dahilinde gerçekleşecek” diyor. 

Kaygı Tetikleyici Unsurlar 3: Alıcılar Ev Fiyatlarının Düşeceğini Düşündüğünden Ev Almaya Yanaşmayacaktır

Müşterilerinizin aşırı ödeme korkusu yaşadıklarının farkında olun ve bunu frenleyin. Mevcut piyasa verileri ve bilgi beceriniz dahilinde bu konuda bir fren görevi görmeye çalışın. Korku önüne geçilmediği zaman bir felakete dönüşür. Sizden ev almaya yanaşmayan müşteriler de sizin felaketiniz olabilir. Müşterilerinize şunu söylemek belki rahatlatıcı bir sebep olabilir; “ortalama ev fiyatları 10 yılda iki katına çıkmaktadır. Boşuna beklemeyin.”

Müşteriler daha cazip fiyatlar için uzun süre beklemeyi göze almaktadırlar. Bu bekleyişin uygun mortgage fırsatlarını yok edeceğinden bir haber olan müşterilere kaçırdıkları fırsatlar konusunda da farkındalık oluşturmak gereklidir. Ayrıca kötümser imaj çizen müşterilere yeni tanıtımlar ve promosyonlardan da bilgilendirme içerikli kısa bir konuşma yapmak büyük yarar sağlayabilir.

Kaygı Tetikleyici Unsurlar 4: Satıcıların Fiyat Düşürmemesi

Satıcılara günümüz koşullarını anlatmaya çalışmak gerekebilir. Çünkü sıradan olayları kendi lehine çekmek için bile Orta Çağ’dan kalma spesifik hikâye aktarmak isteyebilir. Elbette kabul edilebilir değil. Çünkü işlem yapmayı planladıkları mülkten iyinin çok üstünde bir kar elde etmek istiyorlar ve piyasa koşullarını zorladığı takdirde kabul görmez bir tekliftir. Satıcı elindekini altına bulayıp sunduğunu öne sürer ve paha biçilmez bir tablo çizebilir. Biraz daha gerçekçi olmakta fayda var. Pazarlık edince her şey normale dönecek ve sonucunda satıcı bu gerçekleri kabullenme yoluna gidecektir.

Satıcılar gayrimenkullerine bağlı gibi görünebilirler. Hatta belki satmak istemiyor veya aşık olduğunu dahi düşünenler çıkacaktır. Satıcıya piyasa koşullarını anlatmak ve elindekini önceki seneden ucuza satabileceklerini aktarmak gerekir. Şayet işler sarpa sarabilir ve iki taraf da bu durumdan mutsuz ayrılabilir.

Kaygı Tetikleyici Unsurlar 5: Siz ve Müşterileriniz Gayrimenkul Konusunda Negatif Baskı Altındasınız

Biliyorsunuz ki ev fiyatları üzerinde oluşturulan olumsuz hikayeler, bazı müşterileri derinden etkiliyor. Ancak biraz sakin olup harekete geçmelisiniz. Sektörün güncel istatistiki verilerini herhangi bir yerel medya kuruluşuyla paylaşabilirsiniz. Kötü haber varsa iyi haber de oluşturmak sizin elinizde olabilir. Yerel medya kuruluşunun muhabirine, yaşadığınız sorunları aktarabilirsiniz.  Ayrıca elinizdeki satış verileri kötü haberlerden etkilenmiyorsa, müşterilerin gelgitli söylemleri sizin için daha az endişe yaratmalıdır.

Kaygı Tetikleyici Unsurlar 6: Çaresizlik ve Depresyon Duyguları

Endişelerinizden kurtulmak istiyorsanız tükettiğiniz gıdaları gözden geçirmenizde fayda var. Yedikleriniz gününüzü ve ruh sağlığınızı etkilemektedir. Sürekli yeme, içme, alkol ve aşırı sigara tüketimi sağlık sorunlarına yola açacağı gibi duygusal dünyanıza da kötü etkiler bırakacaktır. Ayrıca hareketsiz bir hayatınız varsa sağlık sorunlarınız ikiye katlanacak, kilo alma konusunda da sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Elinizdeki imkanlar bir sihirli değnek olmasa da; dokunuşlarınız ve düşünceleriniz güzel ve etkili değişim oluşturabilir. Unutmayın; Bu hayatta öncelik SİZSİNİZ!

DİĞER HABER
03 Temmuz 2023