"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Pazarlama Sektöründe Başarısızlığa Neden Olan Durumlar ve Çözüm Önerileri

“Başarısızlık” korkutucu gibi görünen aslında yapılan hatalardan ders almaya yarar sağlayan bir kelimedir. Birçok kişi hata yapıp başarısız olmaktadır, bu konuda yalnız değilsiniz. Sektörde gayrimenkul danışmanlığı alanında 1-2 yıl çalışıp işi bırakan pek çok kişi var. Bu durum pek iç açıcı görünmüyor ancak yazımızın devamında hataları irdeleyip makul öneriler geliştireceğiz.

Referans Ağına Göre Kendinizi Değerlendirmeyin

Referans ağı oluşturmak bu sektör için büyük destek sağlamakta yalnız bütün iş referans ağı kurmakla başlamıyor/bitmiyor. İşe ilk atılan danışmanların görece az deneyimi olduğu bir gerçektir. Öncesinde kişisel deneyim ve bu sektöre yönelik girişimlerin olmaması referans ağının dar olmasına sebep olur.

Ümitsizliğe düşüp iş beklemek yerine daha fazla deneyime ulaşmak gerekir. Bu da biraz zaman ve çalışmakla olabilecek durumdur. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız referanslarınızın oranını arttırmanız gerekmektedir.

Müşterilerle oluşturulan iyi iletişim ve ilişkiler daha çok iş almanıza ve referans ağınızı genişletmenize yarar. İşiniz bittiğinde de müşterilerle iletişim kurmak size ilerleyen zamanlarda kolaylık sağlayacaktır.

İşinizi İyileştirdikçe Yatırımlarınızı Arttırın

“Para kazanmaya devam etmek için para gereklidir.” Bu cümle anlatmak istediğimizi özetler niteliktedir. Yatırım yaptığınız takdirde getirisi olacaktır. Ancak gelişmek için yatırımlarınızı kestiğiniz takdirde sektörde istediğiniz başarıdan uzaklaşırsınız.

Eğer çalışma etiğine sahipseniz, öğrenmeye açıksanız kariyer planlama satın alın. Doğru iş sahasında olduğunuzu düşünüyorsanız harcama yapmaya devam edin. Reklamlar üzerinde harcama yapmak sizi iyiye götürecektir. Ne de olsa “Reklamın iyisi kötüsü yoktur.” Görünürlük daha çok akılda kalmanızı sağlayacaktır. Müşterilerin sizi bilmesi piyasada tanınmışlığınızı arttırır.

Yoğun geçen bir gün sonu.

Takımınızın Mevcut Kapasite Üzerinde İş Yüklenmesine İzin Vermeyin

Çalışma ekibinizin çok fazla iş yüklenmesi sizin zararınıza olacaktır. Kapasitenin üzerinde iş yükü, müşterilerle ilgilenmeyi ve kaliteli zaman yönetimini engelleyecektir. Ekibin birim başına düşen verimliliğinin azalması işlerin kötüye gitmesine sebep olur. Bu durum da referansların azalmasına sebep olur.

Aslında basit çözümler işinize yarayacaktır; stajyer eleman veya sanal asistanlar iş yükünü paylaşacak yardımcılardır. Stajyer eleman almak veya sanal asistan kullanımı ekibinizin çalışma koşullarını sağlıklı hale getirebilir.

Kendinize “Ütopik Olmayan” Hedefler Belirleyin

Hedeflerinizi yüksek tuttukça kendinizi daha hırslı hale getirirsiniz. Çıtanın yüksekte tutulması rehavete kapılmanızı engeller ve sizi güçlü kılar. Rekabetin yoğun yaşandığı gayrimenkul piyasasında sürekli yeniliği ve ilerlemeyi hedefleyenler güçlü hayal dünyasına sahiptir. Ancak hedeflerin yüksek tutulması ütopik olmasını gerektirmez.

En olası hedefler veya somut sonuçlarınız olmadığı takdirde başarınızı değerlendirecek kriter bulamazsınız, iyi de somut hedef veya kriterin olmaması sizi başarısız kılmaz. Hedeflerinize ulaştığınız takdirde motive olur işinize sıkı sıkı bağlanırsınız.

Aynı anda kaç yerde olabilirsiniz?

Eğer başarıyı önceliyorsanız kendinize hedef belirlemek için ilk başta şu soruyu sorun: “5 yıl sonra kendimi nerde görmek istiyorum?”. Bu soru kilit noktadır. Çünkü size yeni kapılar açabilecek kadar vahimdir. Sadece bugüne odaklanmanız sizi ileriye götüremeyebilir ancak 5 yıl sonrasını düşünmek size birçok fırsat sunacaktır. Kişisel sınırların ve hayallerin belirlenmesi de bu soruyla ilişkilendirilebilir.

Sadece güzel ve toz pembe noktalara takılı kalmak da doğru olmaz. Hayal ve hedeflerinizi belirlerken kötü alışkanlıklarınızın da 5 yıl sonra hangi boyuta varacağını kestirmeye çalışın. Korkulu senaryolar tasarlamak da size motive sağlayacaktır. Örneğin iş disiplini konusunda kötü huylarınız varsa ileride olmak istediğiniz yer önünde engel oluşturabilir ve çabalarınızı boşa çıkarabilir. Kötü senaryoları düşünmek de sizi ileriye götürecektir elbette ölçüyü kaçırmadan düşünürseniz.

Kariyer ve Hedefleriniz İçin Tutkulu Olun

Sektörde “en iyi” diye tabir edebileceğiniz insanları bir düşünün. Sizce onlar çok mu zeki veya çalışkan? Size yardımcı olayım, cevabınız “hayır” olacaktır. Elbette zekilik veya sıkı çalışmak yarar sağlar ancak en iyi olmak için yeterli değildir.

En iyi gayrimenkul danışmanı olmak için ilk yapmanız gereken içinizde tutkuyu canlı tutmaktır. En üst kademeleri hedeflediyseniz alanınıza dair tutkunuzu canlı tutmalısınız. Tutku bulaşıcıdır! Sizinle çalışanların da işi sevmesine ön ayak olmak bu kadar kolay işte. İşi sıkıcı veya hemen bitmesi gereken bir meşgale olarak görmek size başarı kazandırmaz. Merak ve heyecan; tutkuyla işinize bağlı olmanızı sağlayacaktır.

Eğer tutkulu hissedemiyorsanız, perspektifinizi değiştirin. Belki de çalıştığınız ekip veya çalışma alanınız sizin için doğru değildir, öncelikle bunları değiştirin. Hızlı davranmadan kendiniz için en doğru alanı keşfetmeye çalışın. Biliyorsunuz ki birden sektör değiştirmek hiç de kolay değildir. Ancak bir iki yıl daha değişim sonrası yeterince tutkulu hissedemiyorsanız son çare gayrimenkul alanından çıkmak olacaktır. Kendinize yeni iş alanı seçip o alanda tutkulu hayat sürmeye başlayabilirsiniz.

Çoklu görevler için zaman planlama. 'Eisenhower' matrisini seveceksiniz.

Zamanınızı Verimli Değerlendirin

Eğer uzun zamandır gayrimenkul sektöründe çalışıyorsanız kendi programınızı yapın. Program oluşturmak sizin zamanı etkili ve verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Ancak her özel sektörde olduğu gibi şu yaklaşım zamanınızı boşa harcatabilir: hafta sonu çalışınca hafta içi tatil yapma zorunluluğuna düşmek. Bu zorunluluk kendi kendinize kazandırmış olduğunuz yaklaşımdır ve zamanı kaliteli yönetmekten alıkoyabilir. Harcadığınız her dakikanın verimli olmasına özen gösterin. Erteleyeceğiniz işle size kayıp yaşatabilir. Kayıp yaşamak başarısızlığa zemin hazırlar ve sizi mutsuz ederek işten uzaklaşmanıza dahi neden olabilir.

Zaman yönetimi konusundaki problemden kaçınmak için Eisenhower matrisini sevmeyi öğrenin. Zaman konusunda üretken olmak için öncelikle zamanınızı parçalara ayırmanız gerekir. Sizin öncelikleriniz ve ardından önem derecesi azalan işlerinizi zamana uygun bloklayın ve küçük işlerinizin aradan kaybolmasını da engelleyin. İş disiplini konusunda büyük fayda sağlayacak olan bu matris, gününüzü etkili ve verimli kullanma imkânı sağlayacaktır.

DİĞER HABER
27 Aralık 2022