"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
'Stresli ve Yalnız': Ev Alıcıları Vahşi Bir Konut Piyasasıyla Başa Çıkmak İçin Terapiye Gidiyor

Bir ev satın almak nadiren hızlı veya basit bir süreçtir. Ancak son yıllarda, bu süreç neredeyse imkansız hale geldi - Düşük envantere bağlı teklif savaşları ve hızla yükselen fiyatlar. Satılık mülkler pazarda ya çok az ya satın alınabilirliği çok uzak.

Ve satıcılar? Daha fazla kazanmak için ev teftişlerini atlamanızı veya nakit ödeme yapmanızı beklerler. Bunlar bir alıcı için sadece zorlayıcı değil, aynı zamanda kesinlikle ezici koşullardır. Alıcılar bu pazarda o kadar stresli ki, aslında bunun için terapi alıyorlar.

Realtor.com tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, yeni ev satın alanların %23'ü sürecin onları fazladan terapi seansları planlamaya yönelttiğini söylüyor. Alıcıların dörtte birinden fazlası, tüm bunlarla başa çıkmak için zihinsel sağlık problemleri yaşıyor.

Realtor.com'un haberine göre, Florida'dan 37 yaşında bir proje mühendisi olan Brandon Beaver bu stresi yaşayan bir alıcı. Brandon, bu yılın başlarında Orlando'da bir ev ararken, kendini "stresli ve yalnız" hissettiğini söylüyor. Ev alımında yaşadığı aşırı baskıdan dolayı şirket psikologundan yardım istiyor ve stresi azaltmak için dört gün izin alıyor.

Satıcılar da günümüzün hızlı piyasasının yandığını hissediyorlar. Realtır.com'un paylaştığı bilgilere göre mülk sahibi Kristie Jones, St. Louis'deki evini liste fiyatının 100.000 dolar fazlasına sattı. Bu anlaşmada kâr kesinlikle iyi bir kazanç olsa da, satış küçük bir rakam değildi ve Jones, tüm bunlarla başa çıkmak için terapiye gittiğini söylüyor.

“Temizlemek, paketlemek, süreci koordine etmek, 18 saat içinde 42 gösteri ve altı sözleşmeyle uğraşmak endişe ve strese neden oldu” diyor. “Bence en zor kısım hepsini tek başıma yapmaktı. Bu stresli dönemde güvenebileceğim kimse yoktu ve bu, tüm süreci daha da zorlaştırdı ve yalnızlaştırdı.”

Hem Jones hem de Beaver, terapi seanslarının sıcak konut piyasasıyla uğraşmayı kolaylaştırdığını söyledi. Ve profesyonellere göre, giderek daha fazla müşteri benzer mücadelelerle geliyor.

Los Angeles'taki Lightfully Behavioral Health klinik operasyonlar direktörü Elnaz Mayeh, "Konutla ilgili stresler artıyor ve yakın zamana kadar terapötik süreçte öne çıkan bir konu değil" diyor.

İlgili: Alıcı Psikolojisi: Korku Faktörünü Yen

Sıcak bir konut piyasasının stresleri

Terapistler, konut piyasasının müşterileri için çok çeşitli zihinsel sağlık mücadelelerini teşvik ettiğini ve işlerinde bir ev satın alma, satma ve hatta kiralama konuşmalarının artık her zamankinden daha yaygın olduğunu söylüyor.

Mayeh, “Konut piyasasıyla ilgili mücadelelerin sosyal, duygusal ve psikolojik etkileri oldu ve terapi odalarında daha yaygın tartışma konuları haline geldi” diyor. “Bu, yalnızca bir ev satın alma olasılığından ve sürece dahil olan sayısız stres etkeninden değil, aynı zamanda kaotik bir konut piyasasının kişinin ruhu üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır.”

Mayeh, ev satın alma sürecinin de eskisinden "daha az eğlenceli" olduğunu söylüyor - ev alım-satım süreçleri müşterilerine stres ekleyen başka bir problem. Günümüzde, hareketli ve yüksek fiyatlardan oluşan emlak piyasası bir “kazanan ve kaybeden zihniyeti” yaratıyor ve reddedilme, kaybetme ve yenilgi duyguları yaratıyor.

Mayeh, “Bu yolculuk eskiden bireyler ve aileler için heyecan vericiydi” diyor. “Yeni bir bölümün başlangıcı ve Amerikan Rüyasının bir parçasına ulaşmak anlamına geliyordu.”

Kuzey Virginia'da lisanslı bir profesyonel danışman olan Andrea Anderson Polk, konut stresi nedeniyle sağlık sorunlarının ortaya çıktığını söylüyor. Polk'un müşterileri bu süreçte uyku sorunları, konsantrasyon güçlüğü, kronik yorgunluk ve daha fazlasını yaşamış. Stresli işlemler ilişki sorunlarında ortak bir konu olmuş.

Los Angeles'taki The Center for Authenticity'de psikolog olan Gita Zarnegar'ın açıkladığı gibi, “Ev satın alma süreci çiftler arasındaki çatışma düzeyini önemli ölçüde artırdı. Nasıl bu kadar sıkı çalışıp bir ev sahibi olamıyorlar? Hayal kırıklıklarını birbirlerinden çıkarıyorlar.”

İlgili: Ev Satın Alma Psikolojisini Anlama

DİĞER HABER
27 Temmuz 2022