"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yatırımcılarla Çalışmanın Artı ve Eksileri

Gayrimenkul yatırımcıları ile çalışmak size oldukça büyük bir iş hacmi kazandırabilir, fakat standart alıcı/satıcı müşteri grupları ile ilgileniyorken bir anda yatırımcı grubu da müşteri portföyünüze dâhil etmek istemek düşündüğünüzden çok daha zor.

Bu değişimi yaşayabilmek için, öncelikle yatırımcıların nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz. Bir yatırımcı ile çalışmak hem artı, hem de eksiler yaratabilir.

Artı 1: Yatırımcılar Çok Satın Alım Yaparlar

Eğer bir yatırımcı ile çok zaman harcıyorsanız, bu muhtemelen birden fazla sözleşme ile aynı anda uğraştığınız içindir. Bir yatırımcı bir aile evi için haftalarınızı harcamaz. Onun amacı kendisine kâr getirecek birden çok kârlı gayrimenkulü bir anda satın almaktır. Bu yüzden yatırımcı müşterilerden kazanabileceğiniz potansiyel komisyon miktarları oldukça fazla.

Artı 2: Yatırımcılar Çok Satarlar

Bir yatırımcı olabildiğince çabuk bir şekilde kâr etmek ister. Bu yüzden de bir müşterinize gayrimenkulleri alması için yardım ettikten kısa bir süre sonra da satması için yardım edeceksiniz.

Artı 3: Yatırımcıların Şımartılmaya İhtiyaçları Yok

Bir yatırımcının gözünde sizin göreviniz uygun gayrimenkuller bulmak ve sözleşme aşamalarını halletmek. Bu tarz müşteriler için alım/satım kararları hayatlarında verdikleri en büyük karar değil, bu yüzden de duygusal meselelerle daha az uğraşmanız gerekiyor. Yani söz konusu olan gayrimenkul, müşteriniz için özel değil ve gayrimenkullerin kime satıldığı ile ilgilenmiyorlar.

Artı 4: Yatırımcılar Düşük Piyasalarda Satın Alım Yaparlar

Bir yatırımcı kimsenin satın alım yapmak istemediği zamanlarda risk alıp satın alım yapan kişidir. Düşük piyasalar yatırımcıları korkutmaz. Üstelik düşük fiyatlı bir alanı başkalarından çok daha önce fark edebilirler. Sizin iş yapacağınızı düşünmediğiniz bir muhit ilginç bir şekilde yatırımcının ilgisini çekiyor olabilir.

İki ayağınla birden nehrin derinliğini test etme.

Eksi 1: Yatırımcı Müşterileri Elde Etmek Zordur

Yatırımcı müşterilerinize ulaşmak konusunda çaba göstermeye başladığınızda anlayacaksınız ki, bu müşterilerin güvenini kazanmak geleneksel müşterilere göre çok daha zor. Bu insanlar alım/satım süreçlerini ortalama bir müşteriden çok daha iyi anlıyor ve kendi kendilerine becerebildikleri iş sayısı oldukça fazla.

Eksi 2: Yatırımcılar Daha Az Komisyon Ödemek İsteyecek

Genellikle yatırımcı müşterileriniz komisyon miktarınızı düşürmediğiniz takdirde sizinle çalışmak istemeyecek. Onlara göre, piyasa gidişatı hakkında bilgileri olduğu için sizin sunduğunuz hizmetten ortalama bir müşteriye göre daha az yararlanıyorlar.

Eksi 3: Bazı Yatırımcılar Aslında Yatırımcı Değil

Karşınızdakinin size yatırımcı olduğunu söylemesi gerçekten de yatırımcı olduğu anlamına gelmez. Bazen parası olan ve gayrimenkul alım/satım işlemi yapmak istediğini söyleyen insanlarla uğraşmak bile zaman kaybı olabilir. Bu tarz müşterileri ayırt edebilmeniz ve gerçekten iş yapan insanlara yönelmeniz gerekiyor. Bu bölümü zamanla daha iyi deneyimleyeceğinizden eminiz :)

DİĞER HABER
05 Eylül 2019