"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zillow’a Karşı Ulusal Emlakçılar Derneği’nden Emlakçıları Koruyacak Hamle

Uzun zamandır emlakçılar ile emlakçıların ana görevlerini ellerinden alacağı düşünülen emlak ilan siteleri arasındaki savaşı takip ediyoruz ve yeni gelişmeleri sizlere sunuyoruz. Bildiğiniz gibi bu yarışın içinde Zillow’un getirdiği yenilikler emlak endüstrisi tarafından büyük bir tepki ile karşılaşmıştı. Özellikle aracıları süreç içinden kaldırarak satıcılar ile alıcıları direkt buluşturan son uygulaması Anlık Teklifler (Instant Offers) ile aldığı tepkiler hat safhaya ulaşmıştı. Biz de emlakbroker.com ekibi olarak bu konudaki yorumlarımızı makalemizde sizlerle paylaşmıştık. Mücadele devam ediyor ve yeni bir gelişmeyi daha sizlerle paylaşıyoruz.

(Eğer henüz emlak sektöründeki bu mücadeleden haberiniz yoksa aşağıdaki makalelere sırayla göz atmanızı tavsiye ederiz.)

Zillow, 1 Milyar Dolarlık Kışkırtıcı Hedefi Gerçekleştirebilecek mi?

Zillow, “Anında Teklif” Uygulamasını Piyasaya Sundu

Zillow’un Online Tekelleşme Yolunda Attığı Adımlar Sektörde Deprem Etkisi Yaratıyor

Ulusal Emlakçılar Derneği’nden Emlakçıları Koruyan Hamle

Konu ile ilgili son gelişme Amerika Ulusal Emlakçılar Derneği’nde (National Association of Realtors) yaşandı. Dernek, emlakçıların sadece diğer firmalarla değil Zillow’un Anlık Teklifler uygulaması ve OpenDoor.com, OfferPad.com gibi yeni otomatikleşmiş platformlara karşı da rekabet edebilmeleri için onlara bazı ipuçları sundu.

Şimdilik Las Vegas ve Orlando’ya hizmete sunulan ancak ülke çapına yayılması planlanan Zillow’un Anlık Teklif uygulaması, satıcıların aracılar olmadan hızlı ve sorunsuz bir şekilde alıcılardan teklif almasını sağlıyor. Endüstrideki emlakçıların tepkisi ile karşılaşan Zillow, işlemleri kapama esnasında satıcıları emlak firmalarına ulaşmaya teşvik edeceklerini ifade ederek yeni uygulamasının emlakçıların geçim kaynaklarını etkilemeyeceğini savundu.

Ancak uygulamanın pazarlamasının satıcılara emlak komisyonu olmadan hızlı bir satış vaadi şeklinde yapılmış olması, Zillow’un bu savunmasının geçerliliğini yitirmesine neden oluyor. Son olarak Ulusal Emlakçılar Derneği de tarafını belli ederek emlakçıların müşteriler için neden büyük öneme sahip olduğuna dair bazı savunma noktaları ortaya koydu. Dernek, sunduğu bu noktalar ile emlakçıların kendilerini müşterilere anlatabileceğine inanıyor:

  • Bu pazarda çalışıyorum ve topluluğu bir web sitesinden daha iyi tanıyorum.
  • Evinizi satışa hazır hale getireceğim.
  • Evinizi yalnızca kazanç elde etmek isteyen yatırımcılara değil mümkün olan en geniş kitleye pazarlayacağım.
  • Size mümkün olan en iyi teklifi sunmayı amaçlayacağım ve satış şartlarını müzakere etmenize yardımcı olacak becerilere sahibim.
  • İşimde en iyi olduğum noktalardan biri, evinizi bu haliyle sevecek bir alıcı bulmanıza yardımcı olmamdır.
  • Bir emlak profesyoneli olarak etik kurallarımız içinde yer alan “müşterimin menfaatlerini korumak ve geliştirmek” maddesini uyguluyorum. Bu online şirketler sizin işlem sürecinizi daha kolaylaştırıyor olabilir, ancak sizin çıkarlarınızı göz önünde bulundurmaz. Anlık Teklif uygulamasında bir emlak firması ile birlikte çalışmadığınız sürece, kendi çıkarlarınızı kendiniz korumaya çalışmak zorunda kalırsınız.

Her ne kadar bu tartışmalar yapılıyor olsa da şimdilik emlakçıların sektördeki rolünün tehlikeye girmesi pek mümkün görünmüyor. Ulusal Emlak Derneği’nin 2016 yılındaki Ev Alıcıları ve Satıcıları Profil Raporuna göre insanların yüzde 89’u evini satmak için bir emlakçı ile birlikte çalıştı.

Ancak bu demek değil ki Anlık Teklif gibi uygulamalar, doğrudan satışlar ile emlak sektörünü sarsmayacak. Böyle bir tehdidin gelecekte olabileceğini öngören dernek, şimdiden stokların (satılık mülklerin) daha sık olmasına katkıda bulunabileceğini duyurdu.

DİĞER HABER
10 Haziran 2017