“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Bir Danışmanın Riskleri ve İtibarı

Bir emlakçı yaptığı her işlemle itibarını riske atar. Bu riskleri ölçmek için bir sürece ihtiyaç duyulur. Bir danışman olarak amacınız, müşterinizi memnun etmekten daha fazlasını yapmaktır. Müşterilerinizin bir sonraki mülk satın almaları gerektiğinde size gelmeleri veya bir aile üyesini yönlendirmeleri için onları sunduğunuz hizmetlerle mutlu etmek istersiniz.

Amacınız müşterileri elde tutmak ve tavsiyeler almak olsa da, bazı portföyleri almak riskli olabilir ve bir satışa girmeden önce riskleri ve olası sonuçları tartmak önemlidir. Gayrimenkul sektöründe, risk almak alıcılar için gerçekten işe yarayabilir. Ancak bir gayrimenkul profesyoneli olarak, aldığınız risklerin sektördeki bir profesyonel olarak itibarınızı etkilemediğinden emin olmanız gerekir. 

"Hayatınızda riskler alın. Eğer kazanırsanız, liderlik edersiniz. Eğer kaybederseniz, rehberlik edersiniz." Vivekananda

 

İşte risklerinizi değerlendirme rehberiniz.

Danışmanların aldığı risklerden bazıları nelerdir?

Bir emlakçı olarak, sektörünüzde sürekli olarak yüksek fiyatlı listeler yazan birkaç danışman tanıyor olabilirsiniz. Açıkça yüksek fiyatlı bir listeyi almak, dikkatli bir gözlemci olarak son derece riskli görünebilir, ancak bilmediğiniz şey, bunun danışmanın uzun vadeli stratejisinin bir parçası olabileceğidir.

Bazıları için riskli bir hamle olarak kabul edilebilecek olan şey, diğerlerine göre dahice bir hamle olabilir. Stratejik bir fiyatlandırma hamlesini itibarınızı etkileyecek olandan ayırt etmek için, ne zaman risk almaya istekli olup olmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Yüksek fiyatlı bir listeleme almak için yanlış nedenler 

Portföylerin piyasaya sunulduklarında aşırı fiyatlandırılmasının ana nedenlerinden biri, danışmanların satıcının işi için rekabet etmesidir. Satıcının birkaç farklı danışmanla görüşme hakkı vardır ve danışmanların satıcının satış için diğer adaylarla zaten görüşme yaptığını keşfettikçe liste fiyatlarının yükselmesi yaygındır. Bir satıcının danışmanı olarak, gerçekçi olarak elde edemeyeceğiniz astronomik bir rakam vererek diğer danışmanları “yenmeye” çalışmak çok riskli olabilir.

Unutmayın, bir satıcıyı piyasada eğiterek ve onlara makul bir fiyat vererek kazanabilirsiniz. Yüksek bir fiyat vererek diğer danışmanları yenmeye çalışmak, satıcı ve diğer danışmanlar nezdinde itibarınızı zedelemekten başka bir işe yaramaz.

Bir başka riskli seçim, satıcının yüksek beklentileri olduğunda elindeki gayrimenkulu satış listesine almaktır. Bu gibi durumlarda satıcının eve duygusal olarak bağlı olduğunu unutmamalısınız, ancak bu bağın parasal bir değeri yoktur. Sadece satıcıyı memnun etmek için çok yüksek fiyatlandırmayı seçen bir danışman, kendi itibarını sabote edebilir.

Bir satıcı, piyasa koşullarına bağlı olarak beklentilerinin çok yüksek olduğunu kabul etmeyecekse, danışmanın kendi itibarına zarar verme riskini üstlenmeye istekli bir danışman bulmasına izin verin.

Riskin karşılığını alabileceği bazı stratejiler

Çok yetenekli bir müzakereciyseniz, yüksek fiyatlı bir portföyü sektörünüzde adınızı tanıtmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Mülk, daha fazla listeyi temsil etmeyi seveceğiniz bir toplulukta bulunuyorsa, sektörde tanınır olmak risk almak için bir teşvik olabilir. Doğru listeleme taktikleri ve satış becerileri ile bir danışman, istenen fiyata yaklaşabilir ve bu süreçte biraz risk alabilir.

Sonuç olarak, bir danışman olarak, bir portföy edinirken etik ve dürüst olmanız beklenir. Satıcıları etkilemek istiyorsanız onları eğitmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Yüksek liste fiyatları satıcıya çekici gelse de, potansiyel alıcının damağında kötü bir tat bırakabilir ve diğer danışmanların bunu neden yaptığınızı sorgulamasına yol açabilir. Bir danışman olarak riskli portföy görüşmelerinde artıları ve eksileri ölçün ve bir danışman olarak doğru hamleyi yapın.

DİĞER HABER
06 Eylül 2021