"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Yeni Danışman Olmaya Dair; Yerel Bölgede Bağlantı Oluşturma

“Ne kazandığın başarılarda takılı kal ne de hatalarında ısrar et. Bunların yerine yeniden başla; şimdinin her değerli anında yeniden başla.” - N. Donald Walsch

Gayrimenkul sektöründe çalışmaya karar veren bir danışmanın ilk destekçileri her zaman yakın çevresidir. Aile ve arkadaşlar, yeni girişimlerde bulunan danışmanlara bağlantı kurma aşamasında desteklerini esirgemezler.

Ancak sadece aile ve arkadaşlarla gayrimenkul işinde başarı sağlanmaz. Sektöre adaptasyon sağlamaya çalışan yeni gayrimenkul danışmanı, kendi bölgesindeki sakinlerle de bağlantı kurmalı. Hem gayrimenkul danışmanı olmaya yeni karar verenlerin hem de yerel bölgede bağlantı kurmanın yollarını merak edenlerin meraklarını giderecek bir yazıyla sizlerleyiz. İşe nerden başlamak gerekir derseniz:

Yeni İçerik Oluşturun

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” -Sokrates

“Orada-burada bunlar yapıldı.” Maalesef bu sektöre giren pek çok kişi iş fikirlerine böyle yaklaşıyor yani birilerinin bir yerlerde bu fikirleri zaten düşünmüş olduğunu belirtiyorlar. Denenmiş olan fikirleri yeniden tasarlamak için çok fazla neden bulunabilir aslında çünkü yeni bir marka oluşturmanın pek çok yöntemi var sadece sektörel bir araştırma gerekir. Araştırma yapmak günümüzde sadece bir klavye tıklamasına bakar. Bir dakikanızı ayırıp yeni fikirleri denemeye başlayabilirsiniz.

İyi: Bölgenizdeki mülklerin satışını yapmak için sosyal medyadan yerelinizdeki potansiyel müşterileriniz için gönderiler paylaşın. Henüz kayıt yapmaya başlamamış yeni bir danışman olsanız bile insanlar üzerinde hoş izlenimler bırakmanızı sağlamanın yolları var. “Paylaş” butonunu tıklamaktan daha çok iş yaptığınızı göstermek açısından değişik yollar deneyebilirsiniz. Örneğin, profesyonel fotoğraf çekimlerinin olduğu slaytlar oluşturabilirsiniz. Bir evin özelliklerini video slayt gösterisi şeklinde düzenleyebilir veya seçtiğiniz bir evde Facebook canlı yayını oluşturabilirsiniz. Kendinize fırsatlar oluşturabildiğinizi aktaran uğraşlarınızın eşliğinde yeni bir gayrimenkul danışmanı olduğunuzu böylelikle vurgulayabilirsiniz.

Daha İyi: Yakınlık göstergeleri oluşturmak için mahallenizde bulunan önemli yerleri not edin. Kulağınıza garip gelebilir biraz. Ancak biraz farklı açıdan düşünmenizi için şöyle bir örnek verecek olursak: herhangi bir yere taşınan yeni mahalle sakini bir markete ne kadar uzakta ev tuttuğunu veya en yakın hastanenin ne kadar uzak mesafede olduğunu bilmek ister. Ne kadar çok yakınlık göstergelerine vurgu yaparsanız bir mülkü satma şansınız da o denli artar.

“Zorlukları aşmanın tek yolu, yeni girişimlerde bulunmaktır.” -Goethe

En İyi: Bölgede bulunan yerel mağaza, işyerleri ve satıcılarla ilişkiler kurmaya çalışın. Kuracağınız bu ilişkilerin ardından mağaza veya işyeri sahiplerini tanıtan ve yaptıkları işi açıklayan kısa videolar çekin. Yaptığınız çalışmayı sosyal medyada paylaştığınız vakit insanlarla daha fazla ilişki kurmaya başlayabilirsiniz. Yerelinizde farkındalık oluşturduğunuz için takdir edilebilir ve aranan kişi olabilirsiniz. Sizin paylaşımlarınıza rastlayan yereldeki çevreniz ilişkilerinizin yapısına bakıp sizin güç merkezi olduğunuzu düşünür ve sizi tanımaya çalışabilirler.

Öncü Olmanın Fırsatlarından Faydalanın

“Daha önce hiç sahip olmadığın bir şeye sahip olmak istiyorsan, daha önce hiç yapmadığın bir şey yapmalısın.” -N. Peseschkian

İnternet, öncü olmayı hedefleyen yeni gayrimenkul danışmanları için büyük bir nimettir çünkü iş kurma aşamasında harika fırsatların kapısını aralar. Müşterilerin internetten bulup beğendiği bir şeyi onlara göstermekten daha kolay olan nedir ki? Mülkünüzün tanıtımı için harcayacağınız süre, alıcıların İnternet’ten mülkünüzü bulup size gelmesinden daha uzun bir süreye tekabül eder ve bu da sizin kaybınız anlamına gelir. Çünkü her zaman söylendiği üzere “vakit, nakittir”.

İyi: Her gün mutlaka pazar alanınıza dair ne gibi değişimler olduğunu yakından takip etmeye çalışın. Çoğu emlak ilan siteleri, gayrimenkul firmalarının yenilik takibine uygun olarak dizayn edilmiştir. Her bölgede çıkan ev tiplerini öğrenip incelemeye alan sistem size çok fazla yardım sağlayacaktır. Manuel araştırmadan (bazı internet siteleri bölgenizde olan hareketliliği sizi mail yoluyla bilgilendiriyor, araştırın:) daha yetenekli olan bu sistem, günlük piyasa güncellemelerinde görülen değişiklikleri doküman olarak talep etmek için e-posta adresinizle giriş yapın. Daha fazla potansiyel fırsatla karşılaşma olanağını sizin için bu dokümanlar sağlayabilir.

“Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var.” -S. Breathnach

Daha İyi: Ofisinizde, bir danışmanın listelediği bir bölgede piyasaya yeni bir ev geldiği vakit alıcılarla o evi buluşturan ilk siz olun. Potansiyel alıcılar için evin harika özelliklerinden bahsedebilir, mahallenin davetkar duruşunun aslında tam da alıcının ihtiyaçlarına uygun olduğunu anlatabilirsiniz. Son altı ay boyunca çevrenizde satışa çıkardığınız evlerin yanı sıra şu anda pazarda bulunan evlerin de özelliklerini tanımaya çalışın ve gerçek bir pazar uzmanı olmaya kendinizi adayın. Bulunduğunuz pazarın uzmanı olduğunuzu müşteriye hissettirdiğiniz vakit müşterilerinize, yerelde güçlü bir danışman olduğunuz izlenimi yaratacaktır. Ayrıca size danışan müşterilere tavsiye verirken bunun bir ücreti olmadığını da unutmayın.

En İyi: İnternetten potansiyel olarak aktif bölgelere erişebilirsiniz. Öncelikle bir bölgeyi tanımaya çalışın. Koca şehri tanımak birden olacak iş değil. Belli bir bölgeyi yakından tanımak için posta koduyla tarama yapmaya başlayabilirsiniz. Sık sık üzerinden geçerek belli bir uzmanlık bölgenize ait mahalleleri öğrenmeye çalışın. Komşularla tanışın, boş arazileri gezin, bölge hakkında yenilikçi bir fikir ortaya atmaya çalışın. Potansiyel müşteriye sahip olmaktan önce daha önemli noktalar vardır, önce bu noktaların önemini kavramanız gerekir. Herhangi bir alıcının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup başka bölgelerde bu ihtiyaçların karşılanma ihtimalini değerlendirin. Bir danışman, tüm bu yöntemleri kullanarak öncü olabilir hatta alanında “iyi bir gayrimenkul danışmanı” ünvanına kavuşabilir.

Mahalleleri Öğrenin

İyi: Bulunduğunuz bölgedeki deneyimli danışmanların çalışmalarını yakın takibe alabilirsiniz. Çeşitli danışmanlardan satış yöntemlerini öğrenmeye çalışmak, daha iyi bir satış elemanı olmak için kendinize yöntem oluşturmada olanak sağlar.

“Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın.” -Konfüçyüs

Daha İyi: Katılabileceğiniz tüm yerel pazar ve topluluk etkinliklerine katılın. 50 kuruşa dağıtacağınız iş kartınız en kolay ve en iyi pazarlama stilidir. Çoğu insan bu tarz olaylarla karşılaşınca heyecan duyar ve topluma hizmet etme gayesini yüklenmiş birini görmekten mutluluk duyar. Birlikte çalışabileceğiniz kişilerle aranızda köprüler oluşturmak ve harika bir gayrimenkul danışmanı olduğunuzu aktarmak adına güzel bir yöntem olabilir sizin için.

“Olduğun şeyi, yaptığın şeyde göstereceksin.” Thomas Edison

En İyi: Mahalle kültürünü yakından tanımak istiyorsanız özellikle sabahları yerel kahve dükkanlarını, pastaneleri  ziyaret edebilirsiniz. Emekliler, çekirdek aileler, öğrenciler, çalışan kişilerin yaşadığı mahallelerden birinde yaşamak farklı ihtiyaçları da beraberinde getireceğinden bu ihtiyaçları yerinde öğrenmek daha sağlam bilgiler sunabilir. Müşterilerle sohbet esnasında bilgilendirmelerden yararlanmak işinizi daha kolay hale getirip sizi çözülmez olan soru işaretlerinden de kurtarmaya yarar sağlar.

Bölgenizde satış ağı kurmanız her zaman kolay olmayabilir. Bu elbette imkansız olduğu anlamına da gelmiyor. Yaşınız, sosyal sermayeniz, eğitim seviyeniz veya bağlantılarınız satış ağı kurma aşamasında önemini yitirebilir. Her bir gayrimenkul danışmanı bu sektöre adım atarken eşit fırsatlarla karşılaşır. Bundan dolayı, bölgenizdeki pazarı talep edin ve olabileceğiniz en iyi gayrimenkul danışmanı olmaya uğraşın.

DİĞER HABER
26 Mart 2024