"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Sektörünün Geleceğini Sanal Gerçeklik ve Y Kuşağı Şekillendiriyor

Teknoloji nesli ve geleceğin teknolojisi sanal gerçeklik gitgide emlak pazarına hakim hale geldi. Gayrimenkul endüstrisi büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor.

Gelişmiş dünya ülkelerinde yetişkinlerin %77’si akıllı telefona tek dokunuşla milyonlarca veriye erişebiliyor. Teknoloji her gün, her saat ve her dakika yeni dönüşüm gerçekleştiriyor. Finansman ve bütçe planlarını, haftalık toplantıları hatta balayı planlarını iş dönüşü metroda birkaç dakika içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bundan 20 yıl önce bütün bunları yapmak neredeyse tüm gününüze mal oluyordu.

2010 yılından bu yana dünya nüfusunun %96’sı online alışveriş yöntemini kullanarak ihtiyaçlarını karşılamıştır. Öyle ki artık süpermarketler bile online yolla sipariş alıyorlar. Bunun en güzel örneklerinden biri de Migros. İnsan ırkının alışkanlıkları ve beklentileri de teknoloji çağıyla beraber, teknoloji ile ilişkili hale geliyor. Büyük bir ihtimalle bundan 15 – 20 yıl sonra her evde akıllı hizmetçi robotlar bir standart hale gelecek.

Teknoloji gayrimenkul endüstrisini derinden etkilemeye çoktan başladı bile! Teknolojiye uyum sağlayan emlak ofislerinin pazar paylarını ciddi oranda artırdıkları görülüyor. Teknolojinin sadece telefondan sayıldığı zamanı yaşayan X kuşağının ev satın alma süreci haftaları bulabiliyorken, Y kuşağıyla beraber her şey daha da kolaylaştı.

İlgili: Zillow’dan Y Kuşağına ve İlk Kez Ev Alacaklara Özel Emlak Sitesi

Sanal Turlar ve Online Aramada Rekor Artış!

21. yüzyılın sonuna her gün biraz daha yaklaşıyoruz ve kullandığımız teknoloji ihtiyaç duyduğumuz her şeyi birkaç tıklamayla bize sunuyor. Bir ev ya da herhangi bir veriyi saniyeler içinde görüntüleyebiliyoruz. Evlerin içini, binlerce kilometre uzaktaki bir mahalleyi hemen görebiliyor ve bunlara ilişkin detaylı bilgiler edinebiliyoruz.

Tabletlerin, akıllı telefonların ve bilgisayarların bize sunduğu kolaylıklar gayrimenkul endüstrisini de şüphesiz etkiliyor. Daha da önemlisi: Etkilemeli! Ev satın almak isteyen insanların %90’ı internet ortamında araştırma yaparken, online alışveriş yapan insanların %100’ü bir ev satın almak için interneti kullandı! Burada müthiş bir orandan bahsettiğimizi vurgulamalıyız. Çünkü gün içinde milyonlarca insan internet aracılığıyla alışveriş yapıyor. 3 TL değerindeki bir kolyeyi dahi internetten alıyoruz. Üstelik 6 TL kargo ücreti ödüyoruz!

Teknoloji çağına uyum sağlayan gayrimenkul profesyonellerinin %89’u da sanal gerçeklik ve sanal tur teknolojisini hizmetlerine entegre etmiş durumdalar. Bu yalnızca hizmet seviyesini geliştirmekle kalmıyor, şirketlerin ve şahısların marka değerini ve piyasadaki saygınlığını da büyük oranda artırıyor.

Bir istatistiği göre milenyum kuşağının yaklaşık %35’i evini sanal tur aracılığıyla satın aldı. Önümüzdeki yıllarda bu oranın ciddi derecede artacağı ifade ediliyor.

Milenyum öncesi kuşakların tam olarak bu değişime uyum sağladıkları görülmese de zaman geçtikçe teknoloji ve teknolojinin bize sundukları her insan için vazgeçilemez olacak. Öyle ki birebir performansın şart olduğu sinema endüstrisi bile artık casting sürecini internet siteleri üzerinden yönetiyor.

Gelecekte Bizi Ne Bekliyor?

Günümüz tüketicisi bir mülke ilişkin arama yapacağında daha çok detaya ulaşmak ister. Müşterilerin beklentilerini analiz edebilen broker ve danışmanlar ise sanal turlar; interaktif ev turları düzenlemeye başladılar. Bilhassa geleneksel yapıdan değişime kucak açan teknoloji odaklı listeleme servisleri artık sanal tur gibi sistemlerle entegre çalışarak hem potansiyel müşterilerin hem de danışmanların işini kolaylaştırıyor. Bu noktada emlak profesyonellerine düşen görev ise pazarlama ağlarını ve pazarlama stratejilerini geliştirmek, sürdürülebilir inovatif yatırımlar yapmak.

Sözleşmelerin bozulmasına yol açan haftalarca süren mortgage prosedürleri artık geride kaldı. Bankalar ve gayrimenkul şirketleri, müşterilerin mortgage kredilerini dakikalar içinde onaylayan algoritmalar oluşturuyorlar. Dolayısıyla alım ve satım sürecinde ciddi bir iyileşme söz konusu. Teknoloji ilerledikçe saniyeler içinde onaylanan mortgage kredileri ve sanal gerçeklik gitgide emlak endüstrisinin daha doğrusu profesyonellerin kaderini şekillendirecek. Ofiste müşteri bekleyen Ahmet Abi mi yoksa bir gün içinde 10+ satışı gerçekleştiren emlak profesyoneli Selin Hanım mı olacağınıza siz karar vereceksiniz.

DİĞER HABER
16 Eylül 2019