"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Problem: Listemdeki Mülker Neden Satılmıyor?

Kötü giden bir dönemde danışmanların sorduğu en basit soru: Listemdeki mülkleri neden satamıyorum. Kendilerince bu soruya verdikleri cevaplar oluyor ancak bize kalırsa bu problemin tek çözümü var: doğru sunum ve doğru fiyatlama!

Çözüm: Sunum

Mükemmel ve ilgi çekici bir listeniz olduğunu düşünelim ancak bu listeden hiç satış yapamadınız. Listenizdeki mülklerin fiyatlandırmasının da mükemmel olduğunu düşünüyorsunuz. Buna karşın yeterli sayıda teklif alamadınız. Şayet fiyatlama konusunda bir güncelleme için hazır değilseniz, sunumunuza ilişkin iyileştirmelerde bulunmanın vakti gemiştir.

İyi bir sunum, bir mülkün satışında kritik rol oynar. İyi bir sunum yapıp yapmadığınızı anlamak için şu sorulara cevap vermelisiniz:

  • Öncelikle mülke ilişkin fotoğrafları tekrar göz önünde bulundurun. Yüksek kalitede fotoğraflar çektiniz mi?
  • Mülkün özelliklerini tamamen belirttiniz mi?
  • Mülklerinizin sıralaması doğru mu?
  • Mülkler alıcıyla duygusal bağlantı yaratıyor mu?
  • Peki video kullandınız mı? Sunumunuzun girişinde iyi kalitede, mülkün düzenini, konumunu ve büyüklüğünde tam olarak yansıtan bir video var mı?
  • Mülk pazarlamasına ilişkin hangi aksiyonları aldınız?
  • Pazarlama çalışmalarınız yeterli mi?

Eğer bu sorulara nitelikli cevaplar verebiliyorsanız, o halde başka bir sorununuz var demektir!

Çözüm: Fiyatlama

Kendimize karşı dürüst olursak, çoğu danışman bu faktörü kabul etmek istemez. Şayet doğru bir sunum ve pazarlama sürecinin ardından yeteri kadar teklif alamadıysanız, listenizdeki mülkler piyasanın gözünde kuvvetle muhtemel pahalı oldukları için satılamamıştır.

Elbette piyasanın durgunlaştığı ve satışların daha uzun süreçlere yayıldığı zamanları hep yaşıyoruz. Buna karşın epey uzun bir sürecin ardından hiç teklif alamadıysanız ya da teklif olması gerekenden epey azsa listenizdeki fiyatları yenilemenin zamanı gelmiştir.

Listenizdeki mülkler, neden satılamadıklarına ilişkin ipuçlarını beraberinde taşırlar. Danışmanlarla, listelerindeki mülkleri neden satamadıklarını ilişkin bilgi alışverişinde bulunduğumuzda önce sunuma sonra fiyatlamaya yani benzer mülklerin piyasadaki durumuna dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz.

Listenizi diğer mülklerle objektif olarak değerlendirip, en iyi fiyatlamayı yapmak durumundasınız. Zira ancak bu yolla listenizi bir an önce %100 başarıyla kapatabilirsiniz. Yüksek fiyatlı mülkleri satmaya çalışan ve harekete geçmemekte direnen o danışmanlardan olmayın!

DİĞER HABER
14 Ağustos 2020