"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Robot Devrimi Emlak Sektörüne Geliyor

Çeşitli startup firmalar kendini emlak sektörünü etkileyecek yeni robot teknolojileri üzerinde çalışmaya adadı. Bugünlerde devamlı robot emlakçılar gibi yenilikler görüyoruz. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre robotlar birden fazla yöntemle gayrimenkul sektörüne giriyorlar.

Son örneklerden birisi bu konuda daha önce haberini yayınladığımız Zenplace isimli teknoloji şirketi robot rehberleri tanıttı. Bu robot teknolojisi potansiyel alıcılara danışmanın bulunmadığı bir evde sunum gerçekleştiriyor.

İkinci örnek ise ABD menşeli komisyon firması REX’ten geliyor ve bu firma robotları kullanarak satılık evle ilgili sorulara yanıt veriyor, hatta evi ziyarete gelen kişilerden veri topluyor. REX CEO’su Jack Ryan yaptığı röportajda robotun evle alakalı 75 soruya yanıt verebildiğini söylerken, bu soruları yüzlerce farklı şekilde sorma şansınız var. Yani robot farklı soru kalıplarına göre yanıt vermek için hazırlandı.

Üçüncü örnek ise VirtualAPT adlı şirketten geliyor. VirtualAPT, gayrimenkul sektörü için yeni bir robot hazırlarken bu teknoloji evin 3D sanal tur videolarını yaratıyor ve böylece alıcıların gezmesine gerek dahi kalmıyor.

Tahmin edileceği gibi her üç firma da kendini sürekli geliştiriyor ve teknolojik yenilikleri gayrimenkul piyasasında bulunan oyunculardan büyük ilgi topluyor. Örneğin Kaliforniya menşeli olan Zenplace şimdi gözünü New York, Teksas ve Washington gibi diğer ABD eyaletlerine gözünü dikti. Firma mümkün olduğunca genişlemek istiyor. REX ise 15 milyon dolarlık bir yatırım aldı ve bu şekilde yatırımlarını yıl sonuna doğru diğer şehirlere de taşımayı planlıyor.

Sonuç olarak emlakçılıkta robot devrimi duracak gibi değil fakat bu durum emlakçılar için bir tehdit yaratıyor mu? Görünüşe göre hayır! New York girişimli şirket Compass’ın CEO’su Robert Reffkin’e göre gayrimenkul danışmanları hâlâ alım-satım gibi işlemler için kritik öneme sahip ve her zaman için de öyle kalacak.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
09 Mart 2018