Mail listemize abone oldunuz mu?
Niş Bölge Pazarlaması

Gayrimenkul piyasasında tutunabilmek için uzmanlığınızı kanıtladığınız bölgeler olması lazım. Bazı danışmanlar tek bir bölgede uzmanlaşıp o bölgenin en iyisi olmayı amaçlarken, bazı danışmanlar ise birden çok muhitte tanınır olmak isteyebiliyor. Ama hangi danışman grubuna ait olursanız olun, niş bölge/bölgeler sahibi olabilmeniz için farklılaşmanız çok önemli.

Bugün size rakiplerinizden farklılaşmanızı ve niş bölgedeki tanınırlığınızı artıracak bir çevrimiçi pazarlama stratejisi belirledik. Stratejiyi uygulamaya başlamadan önce web sitenizde niş bölgeleriniz ve uzmanlık alanlarınız ile ilgili sayfalar olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu konudan eminseniz, stratejiyi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Niş Bölge ve Web Sitesi

Web sitenizde muhitinizle ilgili paylaşımlar yapmalı ve bu paylaşımlar süresince bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

1. Muhitinizle ilgili bir video tur hazırlayın ve bu videoyu uygun bir şekilde isimlendirerek paylaşın.

2. Yaptığınız paylaşımdaki isim, başlık ve URL adresi de konseptle ilgili olmalı. Daha da önemlisi, bu isimler müşterilerin arama yaparken kullandığı kelimelerle eşleşmeli.

3. İçeriklerinizde öncelikle muhitin önemli simgelerini, yeni projeleri ve hayat tarzı ile ilgili ipuçlarını anlatmalısınız. Hitap ettiğiniz insanlar bu muhitte yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hissedebilmeli.

4. Bölge sınırları içerisinde kalan konutlar ile ilgili güncel paylaşımlar yapmalısınız.

5. Bölgenin konumunu ve bölge içerisindeki özellikleri gösteren haritalarınız mutlaka olsun.

6. Bölgeden bilindik yerleşim yerlerine olan uzaklık, ulaşım ağları, hastane konumları ve büyük iş merkezlerine olan uzaklıklar ile ilgili bilgiler web sitenizde yer almalı.

7. Yerel piyasadaki konut hareketleri de videolar ya da grafikler üzerinden gösterilmeli. Verilere boğulmadan müşterilerin anlayabileceği dilde analizler yapılmalı.

8. Bölgenizdeki hayat tarzını pazarlayabilmek için muhit fotoğraflarından yararlanmalısınız.

9. Yakınlardaki işletmelerle işbirliği yaparak konut sahiplerine ve potansiyel müşterilere fırsatlar yaratmayı düşünebilirsiniz. Bu fırsatlar size iletişim için bir taban da oluşturacak.

10. İnsanlara listelediğiniz yeni konutlarla ilgili göndereceğiniz otomatik e-mailler de aksiyona çağrı hedefinizi gerçekleştirmenize ve iletişim bilgisi toplamanıza yardımcı olabilir.

11. Bedava reklam amacı ile web siteniz üzerinden insanları başka platformlara yönlendirebilirsiniz. Yaratıcı olun ve sadece bir simge yerleştirmekten daha iyisini yapın.

12. Muhit içerisindeki etkinlikler ile ilgili bir ajanda oluşturarak dinamik paylaşımlar yapabilirisiniz.

specific location ile ilgili görsel sonucu

Niş Bölge ve Sosyal Medya Pazarlaması

Kariyerinize devam ettiğiniz bir bölgede uzman olmalı ve bu uzmanlığınızı insanların öğrenmesini sağlamalısınız. Bu noktada en büyük yardımcınız sosyal medya olacaktır.

1. Google Adwords ile haşır neşirseniz, kendinizi pazarlamak istediğiniz komünite sayfaları için bir arama motoru pazarlaması yapmayı düşünebilirsiniz.

2. Sayfalarınızı zaten ziyaret etmiş insanlarla tekrar iletişime geçmenizi sağlayacak bir pazarlama kampanyası üzerine çalışın. Reklamlarınızın bölgenizle ilgili olduğuna emin olmalısınız.

3. E-mail pazarlamasını kullanmalısınız. Muhitte yaşayan ya da yaşamayı düşünen insanlarla sürekli iletişimde kalarak akıllarında yer edinin.

4. Yılda bir kez muhitteki konutları değer teklifinizle birlikte ziyaret etmeli ve tekrar piyasaya dâhil etmeye çalışmalısınız.

5. Dinleyicilerinizi çevrimiçi platformlar üzerinden hedef almalısınız. Diyelim ki elinizde e-mailler var ve bunları nasıl gruplandıracağınızı bilmiyorsunuz. İl/ilçe ilk gruplandırma için iyi bir başlangıçtır. Eğer çevrimiçi hedeflendirme konusunda kafanız karışıksa, Facebook kullanarak pazarlama aktivitelerinize başlayabilirsiniz. Facebook lokasyon ve ilgi alanı ile ilgili filtreleme yapmanızı sağlıyor.

6. Tüm open house etkinlikleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmalısınız. Etkinliklere katılarak Instagram hikâyeleri oluşturabilir veya Facebook ya da Instagram üzerinden etkinliği haber veren kampanyalar düzenleyebilirsiniz. İnsanlar sizi bir bölge ile paylaşım yaparken ne kadar çok görürse, o bölge ile o kadar çok bağdaştırır.

7. Eğer bölge için gerçekten aranan birisi olmak istiyorsanız, daha çok dâhil olmanız önemli. Yerel aktivitelere katılın ve hatta bir tane de siz düzenleyin. Gönüllü işlere katılmaktan çekinmeyin. Tabi ki hepsini sosyal medyada paylaşın.

8. Facebook üzerinden bir grup oluşturarak muhit sakinlerini ekleyebilirsiniz. Böylelikle özel bir grup üzerinden toplu iletişim kurma imkânınız olur.

Niş bir bölgenizin olması ve bu bölgede tanınırlığınızın artması için profesyonel uzmanlığınızı ve kişisel ilişkilerinizi harmanlamanız gerekiyor. Eğer sadece size gelen müşterilerle görüşüyorsanız, muhitin en iyi danışmanı olmayı beklemeyin. Muhitle ilgili tüm bilgileri öğrenmeli ve komüniteye dâhil olmalısınız. Bu şekilde ne kadar hızlı yol aldığınıza siz bile şaşıracaksınız.

DİĞER HABER
18 Mart 2020