"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Senin Felsefen Ne?

“Yapabileceğini düşündüğünden, daha fazlasını yapamayacak hiç kimse yoktur.” Henry Ford

Düşüncelerinizin içinde gizli bir güç var. Pozitif düşünme ve olayları pozitif tarafından düşünme içgüdüsü genellikle insanların sahip olduğunu düşündükleri yetenekleri ve bilgileri ile ilişkilidir. Kısaca insan kendisine güvendiği takdirde her şey olabilir, tabii kötümser olursa da tam tersi durum da söz konusu olur.

Başarılı olmak isteyen her insan gibi işiniz için büyük hedefler belirleyip o doğrultuda hareket etmek isteyebilirsiniz. Buna rağmen negatif bakış açınız varsa ve kendiniz hakkında en ufak bir şüphe duyarsanız bu düşünce yapınız başarılı sonuçlara ulaşmanıza engel olur. Eğer negatif düşüncelere sahip biri iseniz iyi haber şu ki; hala sizin için umut var.

Öncelikle bilmemiz gereken şey düşüncelerini değiştiremeyen insanların işlerini ve hayatlarını değiştirmesi çok zordur. Başarı çoğunlukla: pozitif bir bakış açısına sahip olma ve olumlu yaklaşım biçimlerini barındıran felsefeden geçer. İşinizde önceliğiniz başarıysa kendinize özel bir felsefe oluşturmaya başlamanızın tam da zamanı.

“Zihninize hâkim olan düşüncelerden asla daha büyük olamazsınız.” Napoleon Hill

Bu cümleleri okuduğunuzda düşüncelerinizi değiştirmenin çok kolay olduğunu düşünüyorsunuz, öyle değil mi? Teoride düşünürsek evet düşünceleriniz kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ama inkâr edemeyeceğimiz bir gerçeklik var. O da değişim ve dönüşüme karşı direnç geliştiren bir zihin yapısına sahip olduğumuzdur.

Düşünceleriniz değiştirme konusunda ilk adımı atmakta biraz korkak davranıyor olabilirsiniz. Mevcut işinizde etrafınız şehir efsaneleri ve sizlere dayatılan düşünce kalıplarıyla çevriliyken korkak davranmanız (size farklı düşünmenin genellikle riskli olduğunu söylerler) gayet olağan. Bu yüzden size mantıksız gelen birçok davranışı sergilediğinizde aslında kendinize ait olmayan felsefeleri uyguladığınızı fark etmeye başlayın. Bu siz değilsiniz! Düşünce patikanızı değiştirin. Bu ilk adım değişim ve dönüşüm için bir ön koşuldur.

Her Zaman Bir Alternatif Vardır

“Hayatımız, yaptığımız tercihlerin toplamıdır.” W. Dwyer

Aslında kendinize dair düşüncelerinizin derinlerinde başarıya dair ipuçları vardır. İkileme düştüğünüzdeki seçimleriniz, başarı yolunda geliştirdiğiniz tepkilerin bir yansımasıdır. Bazen sahip olduğunuz bilgi-beceri ve uzmanlığınızı hafife alıp olumsuz sonuçlara da yönelebilir, bazen de kendi felsefeniz doğrultusunda hareket edip olumlu sonuçlara da yönelebilirsiniz. Düşüncelerinizin hayatınızı değiştirmesi tamamen sizin elinizde olan bir durum.

Mesela gayrimenkul danışmanı olarak gün içinde müşterilerinize yaptığınız sunumlar satışla sonuçlanmamış olabilir. Bunu düşündüğünüzde belki gün içinde müşterilerinize vermeniz gerekenin dışında negatif bir enerji aktardınız. Bu durumda bu olayın başınıza gelmesi gayet olağan durum.

Belki bu durumun altında sizin olmayan düşüncelerin sizde yarattığı negatif düşünceler yatıyordur. Bu durumdan kurtulmak gayet mümkün. Bunun için ezberlediğiniz yöntemlerin dışına çıkıp başka çözümler de geliştirebileceğinizi unutmayın. Çıkış yolu varsa başarısızlık yoktur.

Pozitife Odaklı Kişisel Felsefe Geliştirmenin 3 Yolu:

Kendinize kattığınız yenilikleri takip edin. Her gün çeşitli bilgileri alıp beyin süzgecinizden geçiriyorsunuz. İstem dışı da olsa bu bilgileri içselleştirip kendinizi o düşünce kalıbına uygun hale getiriyorsunuz. Gün içinde sizi uyaran dışsal faktörlerin sizi pozitif mi negatif mi etkilediğine dikkat edin. Bu durumu kontrol altına almaya çalışın.

3. Sayfa haberlerini okuyup (bunlar genellikle cinayet, ölüm,yaralama vb. olur) güne berbat bir halde başlama ihtimaliniz var. Bu yüzden sizi negatif etkileyen bu haber akışlarının önünü kesin. Sizin çevrenizdeki insanlara ve müşterilere tepkiniz sabah okuduğunu cinayet haberinin bir sonucu olabilir.

Bu yüzden ilham kaynağı ve motivasyon aracı olan TEDx tarzı videolar izlemek ve bunları başkalarıyla paylaşmak sizin pozitif düşünmenize kendinize ve sevdiklerinize yaratıcı bir felsefe oluşturma konusunda da yardım sağlar. (En kötü ihtimalle sevimli kedi yavrusu videoları da iş görür)

Doğru insanlarla ilişki kurun. Herkesin bildiği bir deyim var, “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”. Diğer bir deyim ise “İnsan etrafındaki en yakın beş kişinin ortalamasıdır”. Kişisel felsefemizin gün içinde en çok zaman geçirdiğimiz kişilerden etkilendiği uzmanlarca da savunulan bir düşünce.

Başarılı ve pozitif düşünce sahibi insanlarla birlikte olmanız sizin de zamanla öyle biri olmanızı sağlar. Aksi durumda da negatife odaklanmış insanlarla olan birlikteliğiniz sizi negatif bir insana- çok tehlikeli- dönüştürebilir. (Üzüm üzüme baka baka kararır)

Referans ağlarınızın sizin potansiyelinize uymuyor olması belki de başarısızlığınızın temelidir. Kimlerle çalışmalar yürütüp kimlerle çalışmayı reddedeceğinizi siz bilebilirsiniz. Bu yüzden en azından iş hayatında sizi motive eden optimist insanlarla çalışmaya veya görüşmeye çalışmayı deneyin.

Pozitife odaklanın. Yüksek sesle dile getirdiğiniz veya başkalarının dışa vurduğu ya da içinizden geçen düşünceler güçlü bir potansiyele sahiptir. Mesela sevdiklerimiz hakkında düşüncelerini belirtenlerin yargıları daima aklımıza takılır hele ki bu sesli düşünceler olumsuz yargılar içeriyorsa.

Eğer yakınlarımızdan biri “aptal” veya “başarısız” olarak anılıyorsa bizim de bakış açımızda bir farklılaşma olabilir. İçimizden “acaba?” sorularını geçirir dururuz. İnsanların bizim hakkında düşünceleri veya kendi hakkımızda düşündüklerimiz de bu etkilere sahiptir.

Sizi küçük gören cümleler duyup cesaretimizi yitirip pes etmek iyi sonuçlar doğurmaz. Eğer kişisel bir felsefemiz ve pozitif düşünme algoritmamız var ise bu bizim kendi mevcut potansiyelimize ulaşmamızı sağlar. İnsanların yargılarının önemsizliği ancak öz fikriniz olduğunda anlaşılır.

Sabah işinize giderken, “bugün bu sunumu başarıyla sonlandıracağım” dediğinizde “Hayır!” cevabı almayacağınıza emin olun. Profesyonel şekilde işinize odaklandığınızda sunumunu yaptığınız eve dair olumsuz pek dönüt almazsınız, sabah evden çıkarken siz de bunu hedeflememiş miydiniz zaten? Ben bu evi satacağım!

“Pozitif düşünceler seni yükseltir. Negatif düşünceler ise seni hep aşağıya çeker.” Anonim

Olumsuz Düşünceleri Sildiğinizde;

“Rahat ol sevgili ruh! Bulutların arkasında daima ışık vardır” Louisa May Alcott

Gayrimenkul danışmanlığı her zaman enerjik bir ruha sahip olmayı gerektirir. Pozitif bir kişi olmayı hedeflediğinizde yapılması gereken öncelikler vardır; olumsuz düşüncelerinizi yok etmek gibi. Negatiflik barındıran düşünceler kümesini yok ettiğinizde bir boşluk kalacaktır. Bu boşlukla nasıl mücadele edeceğinizi bilmelisiniz. O boşluğa öyle bir şey yerleştirmelisiniz ki bütün çabalarınıza değsin.

Örneğin pozitif düşünceleri yani olumlamayı eyleme dökmek o boşluğu dolduracak en faydalı eylem planıdır. “Yapabilirim ve kendime inanıyorum” cümlesi hayatınızdaki sihirli değnek olabilir. Bu sihirli değneği dokundurduğunuz her işiniz birden başarılı sonuçlar getirir.

Hayatınızda ve iş yaşamınızda başarıyı amaçlıyorsanız öncelikli olarak düşüncelerinize yeniden şekil verin. Hemen şimdi! Biraz kırpmak ve biraz ekleme yapmak başarı ödüllerinin tadına bakmanızı sağlayabilir.

Hayaller; Birer Başarı Anahtarı

“İnsanoğlu; ağzından çıkan cümlelerin, beyninde çıkan düşüncelerin bütün evreni dolaşıp, tekrar onlara geri döndüğünü bilse, çok daha dikkatli olurdu.” Albert Einstein

Hepimiz Çekim Yasası’nın mahkumuyuz. Evrende geçerli olan bu yasa bizim hayatımızda da söz sahibi. Hedeflerini oluşturanlar ardından onun inşası adına hayal kurma yoluna giderler. Hem zevk verir hem de motivasyon kaynağıdır. Olumlu düşüncelerle bezenmiş bir hayal başarı getirir. Geleceğe dair distopik bir düzen hayalini kurarsanız da hayatta her şey kaosa sürüklenir ve başarı imkânsız hal alır.

Siz de…

Kendinize ait felsefe yaratmak istiyor ve başarıyı elde etmeyi hedefliyorsanız pozitif gözlükleri takmanızın tam da sırası!

Sizin için hazırladığımız pozitif cümle örneklerimize bakabilirsiniz;

“Bu evi satmadan ofise dönmeyeceğim”

“Hazırlayacağım sunum karşısında müşterilerimin ağzı açık kalacak”

“Ben yıkık dökük bir kulübeyi bile pazarlayabilirim”

“Alacağım hiçbir haber günümün kötü geçmesine neden olamaz”

DİĞER HABER
10 Aralık 2018