"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sizi Farklılaştıracak, Rakiplerinizin Kullanmadığı 5 Pazarlama Fikri

Gerek tam zamanlı, gerekse destekleyici bir iş olarak her gün sektöre yeni gayrimenkul danışmanları katılıyor. Sektördeki danışman sayısı o kadar çok arttı ki, artık potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek eskisi kadar kolay değil. Müşterileriniz sizin gibi deneyimli bir danışmandan hizmet almak istiyor ve bunun için sizin farkınızda olmaları lazım.

İş pazarlamaya gelince dinlenmeye yer yoktur. Yeni müşteriler edinmek ve insanların dikkatini çekmek için sürekli yeni fikirler, yeni reklam kampanyaları ya da yeni stratejiler üretmek durumundasınız. Bazen tıkandığınızı hissetmeniz ve yeni stratejiler üretmekte zorlanmanız oldukça doğal.

Bu yüzden bugün rakiplerinizin kullanmadığı 5 pazarlama fikrinden bahsetmek istiyoruz. Sizi baştan uyaralım, bu fikirlerin hepsi videolar ile ilgili, çünkü bir fikri iletmek konusunda videolardan daha yararlı bir araç yok. Bir video yardımıyla kelimelerle anlatamadığınız duyguları müşterilerinize yaşatabilirsiniz.

1. Sıradan Bir Gün Videosu

İster inanın ister inanmayın, insanlar sizin bir gayrimenkul danışmanı olarak gününüzün nasıl geçtiğini merak ediyor. Onlar için tüm bu konut arama, konut gezdirme, satış yapma aktiviteleri, müşteriye hazırlık ve hatta toplantılar bile oldukça ilgi çekici. Günlük işlerinizin sıkıcı olduğuna inanıyorsanız bile, insanlar bu aktiviteleri görmekten hoşnut kalacak.

Önemli olan şey hikâyenizi nasıl anlattığınız. Günlük karmaşanızı bazı ilginç detaylarla süslerseniz, insanların gerçekten de sizin dünyanızdaymış gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik insanlara kapılarınızı açtığınızda sizin ne kadar iyi bir danışman olduğunu görecek ve size daha yakın hissedecekler.

Günlük hayatınızdan kesitler içeren videonuzu birden fazla parçaya bile bölebilirsiniz. Örneğin;

Video 1: Alarmınızın çaldığı andan saat 10’daki satış toplantınıza kadar

Video 2: Öğle yemeğinden akşamüstü konut gezdirme aktivitenize kadar

Video 3: Akşamki evrak işlerinizden uyku zamanınıza kadar

Bonus: Ofis çalışma hayatınızdan kesitler ve bir pazarlama, reklam veya sunum hazırlığınızı içeren kısa bir video hazırlamanız oldukça ilgi çeker.

Bu video sizin ve hayatınızın hikâyesini anlatıyor ve ne anlatacağınıza siz karar vereceksiniz. Ama ne kadar kişisel bir hikâye anlatırsanız, o kadar çok ilgi çekersiniz.

2. Taşınma Videoları

Bir gayrimenkul danışmanı olarak müşterinizin yeni evine taşındığı gün en azından bir 5 dakika uğramanız çok önemli. Neden mi? Çünkü taşınma günleri müşterinizin ailesi ve arkadaşları ile doğal bir ortamda tanışmanız için bir fırsat. Böylelikle insanlar bir gayrimenkul işleri olduğunda “Ahmet taşınırken uğrayan danışmanın adı neydi?” diye düşünecek.

Bu anları inanılmaz bir pazarlama videosuna dönüştürmeniz de oldukça mümkün. Taşınma günlerinde müşteriniz ve tanıdıkları ile kısa röportajlar yapabilir ve onlara şu tarz sorular sorabilirsiniz:

  • Yeni bir hayata taşınmakla ilgili nasıl hissediyorsunuz?
  • Gelecek ile ilgili umutlu musunuz?
  • Şu andan itibaren yeni evinizde hayatınız nasıl değişecek?
  • Bu muhitte yaşamayı tercih etmenizin nedeni?

Sonrasında ise kendinizin bir monologunu çekecek ve konut alım satımının ne kadar heyecanlı bir iş olduğundan ve müşterinizi böyle görmekten nasıl keyif aldığınızdan bahsedeceksiniz.

Oradan ayrılmadan önce insanları videonuza etiketlemek için izin isteyin. Bu durum hedef kitlenize, yani müşterinizin çevresine, erişmenizi kolaylaştıracak. Taşınma işlemi aslında çok yorucu bir süreç, ama yine de insanlar video üzerinden olsa bile bu ana tanıklık etmekten keyif alıyor.

3. Konut Alım/Satım Süreç Videosu

Bir konutun alım ya da satım süreci birkaç ay sürer. Genelde satın alımlar için yaklaşık 2 ay, satışlar için ise yaklaşık 5 aylık bir süre beklemek gerekir. Tabi ki bu süreye tadilatlar için harcanan zaman dâhil.

Konut alım/satım süreçlerini yerel bir danışmanın bakış açısından görmek müşterileriniz için oldukça ilgi çekici olacak. Zaten bu konu ile ilgili House Hunters gibi birçok televizyon programı da bulunuyor. Bu tarz süreçler hakkında müşterileriniz bilgisiz ve bir video serisi oluşturarak müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Müşteri görüşmeleri, sözleşme aşamaları, müzakereler gibi aşamaları videoya alarak uzmanlığınızı kanıtlayabilirsiniz.

4. Danışman Tanıtım Videosu

Kendinizden bahsettiğiniz videolar da pazarlama açısından önemli. Aileniz, neden bu mesleği seçtiğiniz ya da ne tür yeteneklere sahip olduğunuz gibi konulardan bahsederek müşterilerinizin sizi tanımasını sağlayabilir ve daha sağlam ilişkiler kurabilirsiniz.

Zaten her müşteriye ayrı ayrı kendinizi anlatmanız oldukça yorucu. Kendi tanıtımınızı yaptığınız bir video bu yükü de üzerinizden alacak. Videonuzu da içeren bir dijital kartvizit oluşturabilir ve müşterilerinizde güven duygusu yaratabilirsiniz.

5. Referans Videoları

Her alım/satım işleminizden sonra müşterinizin yaşadığınız deneyim ile ilgili birkaç cümle söylemesini rica etmeli ve bu anları kaydetmelisiniz. Bu görüntüler web sitenizde yer alan müşteri yorumlarından çok daha etkili olacak. Başkalarının sizi anlatması müşterilerinizin sizi tanımasını sağlar ve size daha çok güvenirler. Referans videolarınızı web siteniz ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Sonuç

Pazarlama konusunda videoların en iyi arkadaşınız olacağını garanti edebiliriz. Videolar fotoğraflardan daha etkilidir ve hikâyeyi çok daha iyi anlatır. Eğer bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız, farklı videoları pazarlama planınıza dâhil etmelisiniz.

Rakiplerinizin yemek ve eğlence videolarıyla oyalandığı süreçte fark yaratmanızı sağlayacak bu ipuçlarından kimseye bahsetmeyin :)

DİĞER HABER
03 Haziran 2018