"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sosyal Meslekler de Verilere İhtiyaç Duyar

Gayrimenkul danışmanlığının bir satış işi olduğu ve bu yüzden insan ilişkilerinin mesleğin temelini oluşturduğu doğru. Bu kadar sosyal bir meslek içerisinde yer alan danışmanların kendilerini sayılarla çok ilgili görmediği ve daha çok sözel yeteneklere ve sempatiklik konusuna eğildikleri de bir gerçek.

Fakat sizin de bildiğiniz gibi, birçok danışmanın sahip olduğu bu bakış açısı oldukça yanlış. Konut sahiplerinin adlarından şirket sahiplerine ya da ulaşılan potansiyel müşteri sayısından satış fiyatlarına kadar birçok veri mesleğiniz için büyük anlam taşıyor. Belki bu verilerin içinde boğulmak istemiyor olabilirsiniz, fakat bu konuya karşı duruşunuzu değiştirirseniz, sevdiğiniz sosyal yönlerinizle çelişmeden verilerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Herhangi bir ürünü pazarlamaya çalışan herhangi bir satışçı için organize piyasa bilgisi ve performans belirteçleri oldukça önemli. Eğer verilerin iş hacminizi büyütmek konusundaki önemini kavrayabilirseniz, çok daha fazla satış kapayabilirsiniz.

Veriler Müşteri İlişkilerinizi Geliştirir

Her bir müşteri size yararlı olabilecek yüzlerce veri sağlıyor. Bu konuyu ne kadar erken fark ederseniz o kadar iyi. Bu verileri kullanarak müşteri ilişkileri konusundaki performansınızı artıracak stratejiler geliştirebilirsiniz. Artık müşteri yönetim sistemleri oldukça kullanılan platformlar ve Excel kullanımına güzel bir alternatif oluşturuyorlar. Bu servisleri kullanarak müşteri verilerinizi daha düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Müşteri ilişkileri için stratejilerinizi belirlerken verilerden yararlanmak, müşterinizin kişiliğine önem vermiyorsunuz demek değil. Aksine, veriler sizin daha kolay ilişkiler kurmanızı sağlıyor. Örneğin müşterinize attığınız ilk e-mailden başlayan ve görüşmeler ile devam eden süreçleri kaydederek zaman içerisinde kendinize bazı önemli adımlar belirleyebilirsiniz. Veri tabanları anılarınızın kaydedilmiş hali ve aklınızda tutabileceğinizden daha fazla ayrıntıya sahip olmanızı sağlıyor. Bir veri tabanı sayesinde müşterinizin çocuğunun doğum gününü hatırlayabilir ve tebrik mesajı atabilirsiniz mesela.

Big Data Ergen Seksi Gibidir…
 
Herkes onun hakkında konuşur,
Hiç kimse nasıl yapılacağını bilmez,
Herkes diğerlerinin bunu yaptığını düşünür, bu yüzden herkes bunu yaptığını iddia eder.
Dan Ariely

 

Sosyal İnsanların Daha Çok Verisi Olur

Veriler ile müşteri ilişkilerinizi güçlendireceksiniz, müşteri ilişkileriniz güçlendikçe ise daha çok veriniz olacak. Bu iki yönlü faydacı bir ilişki. Müşterilerini tanımak konusunda ekstra çaba gösteren bir satışçı daha çok veri elde eder ve bunun karşılığında kazancı da çok daha büyük olur.

Veri Analizi Değer Önermenizin Bir Parçası

Veri demek bilgi demek, bilgi ise günümüz rekabet dolu piyasasında değerinizi ve farkınızı kanıtlamanızın en iyi yolu. Teknoloji sürekli gelişiyor ve artık konut sahipleri ile alıcıları birbirine bağlayan birçok çevrimiçi platform var. Bu platformlar ise kira süreleri, karşılaştırmalı piyasa analizleri gibi farklı verileri kullanarak oluşturuluyor.

Bir danışmanın işi ise veriyi yorumlamak. Siz elinizde olan bir verinin gerçek hayatta ne anlama geldiğini biliyor ve bu verileri müşterinizin hayatına anlam katacak şekilde aktarabiliyorsunuz. Verileri işinizi geliştirecek bir kaynak olarak görmelisiniz, çünkü diğer herkes öyle yapıyor.

İnsanlık elektriğin  efendisi Nikola Tesla'ya çok şey borçlu.

Veriler Verimliliği Artırır

Bazen danışmanlar verileri toplamak ve anlamlandırmak için harcadıkları zamanı kayıp olarak görüyor. Hatta çoğunlukla bu zamanı müşterileri ile daha çok aktivite yapmak için kullanabileceklerini düşünüyorlar. Fakat bu iki konu birbirinin ön koşulu değil. Eğer veri konusu için bir iş planı geliştirirseniz, size daha insani gelen görevleri yerine getirmek için zamanı kaybetmez, aksine bu aktiviteleri daha anlamlı hale getirebilecek donanıma eriştiğiniz için verimli görüşmeler gerçekleştirirsiniz.

Veriler İle Satış Hedeflerinize Ulaşabilirsiniz

Gayrimenkul danışmanlığının en zor tarafı komisyona bağlı çalışıyor oluşunuz. Yani sürekli gitgelli bir finansal durum içerisindesiniz. Fakat veriler sayesinde gelir miktarınızı tahmin etmeniz mümkün. Potansiyel müşterilerinizi müşteriye ya da listelediğiniz konutları satışa dönüştürme oranlarınız gibi belirteçleri incelerseniz, hedef belirlemeniz ve bu hedefe ulaşabilecek adımlara karar vermeniz kolaylaşır.

Gayrimenkul piyasasında sizin kontrolünüzde olmayan çok fazla şey yaşanıyor. Fakat ne kadar çok çalışacağınızı, kaç arama yapacağınızı ya da kaç müşteri ile görüşeceğinizi kendiniz kontrol edebilirsiniz. Oransal değerlerinizi incelemek ve takip etmek performans değerlendirmesi yapmanızı da sağlar.

Eğer bir gayrimenkul danışmanı olarak satış yeteneklerinizi endüstri bilgisi ve iş stratejileri ile harmanlayabilirseniz, daha efektif ve büyüyen bir iş modeline sahip olabilirsiniz. Verilerden korkmayın ve onların önemini kavramaya çalışın. Veriler sayesinde daha sistematik ve olgun bir kariyerinizin olması mümkün. Veriler büyük teknolojik gelişmelerin temelini oluşturuyor. Siz de bu değişime ayak uydurmalı ve verileri önemli bir kaynak olarak görmelisiniz.

DİĞER HABER
07 Mart 2023