"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarı Algınızı Değiştirecek 7 Maddede Uzmanlık Alanları

İş ve kişisel yaşamınızda başarılı olmak için neler gerekir diye kendinize sordunuz mu hiç? Başarılı olabilmek için 7 konuda uzmanlaşmanız gerekiyor. Size bahsedeceğimiz uygulamaları hayatınızda uyguladığınızda tutku duyduğunuz işinizi ve hayalini kurduğunuz yaşamı yakalama fırsatı bulacaksınız. Bu uzmanlık alanları size hakkınız olan zamanınızı ve özgürlüğünüzü de kazandırır!

Uzman olmak öyle kolay gerçekleşen bir durum değil. Eğer işinizde tutkuluysanız ve başarılı bir kariyeri hedefliyorsanız size önereceğimiz 7 uzmanlık alanını mutlaka uygulamanız gerekiyor:

Kişisel Uzmanlık

Bir işte başarılı olmak istiyorsanız, öncelikle işinize hakim olmanız gerekir. Yaptığınız iş bir vitrin gibidir müşterinin gözünde. Kendinizi uzmanlaştırdığınız sürece satış esnasında müşterilerin gözünü doldurursunuz.

Sektörünüzün ve piyasanın getirisi olarak işiniz devamlı artarak büyüyebilir ancak siz yerinizde saymayın. Rutinleriniz ve alışkanlıklarınız olmaya devam etsin yeni baştan kendinizi oluşturmayın. Fakat becerilerinize sürekli yenilerini ekleyin ve bu durum artarak devam etsin. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisi” ise siz de o doğrultuda hareket edin. Çağın gereklerine uymamak piyasadan silinmenize sebep olur. Teknolojiden finansa, piyasa değişikliklerinden insan ilişkilerindeki yeni kazanımlara kadar her alanda kendinize yeni beceriler kazandırın.

İş Uzmanlığı

İş uzmanlığından kastettiğimiz şey tam olarak; bir işin tasarlanması, planlanması ve tutkuyla heyecan karışımı içerisinde işi gerçekleştirmeniz. Gayrimenkul sektöründe kıyasıya bir yarış içinde olmanız farklılaşmanızı gerektiriyorsa işinizde uzman olduğunuza emin olun. Herkes emlak pazarlayabilir, siz işinde uzman bir gayrimenkul uzmanı olmayı seçin. Tutkunuzun olduğu yerde işinizin uzmanı olmamanıza imkan yok.

Pazarlama Uzmanlığı

Tüketicileri etkilemek gerçekten uzmanlık gerektiren bir alan. Stratejik düşüncelerle çevrili bir zihin yapısına sahip olmanız en birincil şarttır. Stratejik zihin yapısıyla beraber pazarlama diline de hakim olmanız gerekiyor. Müşteri kazanma, satış ve satış kapama süreçleri konusunda kendinizi donanımlı hale getirmeniz pazarlama konusunda sizi uzmanlaştırır. Sebat yeteneğinizin olması pazarlama uzmanlığı konusunda çok önemli. Müşteriler ve pazarlama esnasındaki olumsuzluklar sizi çileden çıkaracak düzeye ulaşabilir çünkü birden çok değişken işinizin içinde rol oynuyor. Pazarlama konusunda uzmanlığı elden bırakmamak için biraz biraz sabır diyoruz.

Satış ve Dönüştürmede Uzmanlık

Sizinle anlaşmaya varmak isteyen müşteriye istediklerini vermeye odaklanın. Onun hayallerine dokunmaya çalışmak ve empati kurmak satışı başarılı kapatacağınızın sinyalini verir. Biraz dikkat biraz özenli davranış ve tepkiler göstermeniz satış uzmanlığına eriştiğinizi gösterir.

Müşteriler size bir tohum verir ve çiçek bahçesi isterler. Hayallerini takip edip onları isteklerine ulaştırmaya çalışın. Uzmanlığınız, müşteri memnuniyetine bağlıdır. Onların hayallerini gerçekleştirmek için neler yapabileceğinize yoğunlaşın. Farklı stratejiler ve farklı taktikleri düşünmeye çalışın. Yapabileceklerinizin farkında olun ve müşterilerinizin hayallerini gerçekleştirirken fark yaratın.

Sürekli İş Sağlama ve Referans Ağı Oluşturma Konusunda Uzmanlık

Sektörde herkes daimî iş ve referans ağının olmasını istiyor ancak pek az kimse buna değer çalışmalar yapıyor. Müşterileriniz, deneyimlerini duygusal tepkilerle harmanlayıp çevreleriyle paylaşır ve yakınında bulunan herkesin sizinle çalışmasını beklerler. Peki sizin bu noktada neler yapmanız gerekir? İşinizdeki deneyim sahibi müşterilerin aktarımlarını arttırabilmek için neler yapabilirsiniz?

Çoğu gayrimenkul danışmanı, imzalar atıldıktan sonra referans ağı kurmaya yönelik talebini açıkça söylerken yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Çok hassas bir satış ağına sahip olduğunuzu unutmayın. İnsanlara bir şeyler sormak veya onlardan bir şey talep etmek için iletişime devam ediyormuş havası yaratmamaya özen gösterin. Çünkü taleplerinizin yanlış yere çekilmesi olağan.

Müşterilerinizin olası bir yanlış anlaması prestijinizi zedeleyebilir. Dikkatli olun ve talep etme kanallarınızı profesyonel şekilde sağlayın. Her gün onlarca reklama maruz kalmak hepimizi yeterince bezdiriyor. Daha fazla iş sağlama ve referans ağı geliştirme konusunda diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

“İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir; çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.” Nikola Tesla

Büyüme Uzmanlığı

İşinizi büyütmek için ihtiyacınız olan nedir? Bu soruya verilen yanıtlar sizin büyümenize katkı sağlar. Çözüm bir takım çalışması olabilir. Gayrimenkul danışmanlarından oluşan bir ekip işlerinizi hafifletir dolayısıyla sektörünüzde büyürsünüz. Tek kişilik bir ordu olmak yerine takımla birlikte büyümeye başlarsınız.

Az stresle büyümek ve para kazanmak için sizinle ortak değerlere sahip kişilerden ekip seçin. Çalışacağınız kişileri iyi belirlemeniz gerekir. Verimsiz çalışan ekip üyeleri geri kalan çalışanları da etkileyeceğinden size yarardan çok zarar verir, büyüme hedefiniz de hayal olur.

Plan Uzmanlığı

Çalışma planınızı nasıl ve neye göre oluşturursunuz? Gerçekleştirmeniz gereken birden çok plan olduğunda önceliğinizi hangileri oluşturur? Kendinize ait bir planlamayı mı kullanıyorsunuz yoksa sektördeki diğer başarılı gayrimenkul uzmanlarının planlarını mı uyguluyorsunuz?

Aslında işin özü şu ki neyi nasıl yaptığınız önemli değil. Mevcut planlarınızın olması ve onlara bağlı işlerinizi halletmeniz en verimli yollardan biridir. Uzman olmayı hedeflediğiniz takdirde plan çizelgeleriniz her zaman size eşlik eder ve sizi yarı yolda bırakmaz.

İşlerin tıkırında gitmesini istiyorsanız, etkili bir şekilde faaliyet gösteren harika bir işletme olmak için planlar önemlidir. Daha etkili ve verimli olmayı önceliyorsanız farklı yaklaşımları da uygulayarak optimum başarıya ulaşın.

Eğer başarı basamaklarının yükseğine çıkıp çok para kazanan bir işiniz olsun istiyorsanız size tavsiye ettiğimiz 7 uzmanlık alanına hakim olmalısınız.

DİĞER HABER
21 Ekim 2019