"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Şampiyonlar Ligi’nde Yarışmak İçin Gerekli 7 Kilit Özellik

Alanında başarılı bir gayrimenkul danışmanı olarak amacınız her zaman Şampiyonlar Ligi’nde yarışmak olmalı. Tabi bunun için öncelikle şampiyon kelimesinin ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Şampiyon olmak için ne gibi fedakârlıklarda bulunmak gerekir? Neden az sayıda şampiyon var?

Bugün size Şampiyonlar Ligi’nde yarışmak için gerekli 7 kilit özellikten bahsedeceğiz:

1. Bir Şampiyon Başarının Bedeli Olduğunu Bilir

Hayatın hangi alanında şampiyon olmayı hedefliyor olursanız olun, her zaman ödenecek bir bedel olduğunun bilincinde olmalısınız. Bu bedel bazen kaynaklar, bazen ise zaman olabilir. Hem kaynaklarınızı hem de zamanınızı hedefiniz uğruna harcamayı göze almalısınız.

Başarılı bir satışçı olmak için sunum diyaloglarınıza ve müşteri görüşmelerinize hazırlık yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda kendinizi geliştirecek seminerlere katılmak ya da eğitimler almak için bir miktar parayı da gözden çıkarmalısınız. Bu bedeli ödemeye hazır mısınız?

Bu durum aynı iyi bir ebeveyn olmaya benziyor. Gurur duyacağınız çocuklar yetiştirmek için onlara zaman ayırmalısınız. Aynı zamanda bu yola paranızı, duygularınızı ve bilginizi yatıracaksınız.

2. Bir Şampiyon Fedakârlık Yapmaktan Çekinmez

Başarılı olmak fedakârlık gerektirir. Bir şampiyon başarı için neyin gerekli olduğunu bilmeli ve bu gereklilikler için çaba sarf etmelidir. Kilit nokta doğru fedakârlıkları yapmakta. Gereğinden fazla fedakârlık yapmak danışmanların sahip olduğu ortak bir hatalı tutum.

Sonuçta bir sineği bomba patlatarak da öldürebilirsiniz fakat bu durumda attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez. Aksine, sinek kovucu kullanmak çok daha etkili bir yöntemdir. Gereğinden fazla fedakârlık yaparak kendinizi zorlamamaya özen gösterin.

3. Bir Şampiyon Ana Odaklanmayı Bilir

En başarılı danışmanlar odağı en yüksek olanlardır. Bu insanlar dünya yıkılsa dahi sorumluluklarını yerine getirirler. Dikkat dağıtıcı öğeleri göz ardı etmeyi bilirler ve günün önceliklerinden asla kaçmazlar. En önemlisi ise başka bir işe geçmeden önce elindekileri bitirirler.

4. Bir Şampiyon Mükemmelden Daha Azını Kabul Etmez

Bir şampiyon için iyi kelimesi yeterli değildir. Bu detaylara takılı kalmak demek değil. Fakat şampiyon olmak için mükemmeliyete ulaşmayı bilmek gerekiyor. Yani fazla detaycılık ve mükemmeliyetçilik arasındaki ince çizginin farkında olmalısınız.

Mükemmel olmak için her aksiyonunuzun sonuç getirmesi gerekiyor. Potansiyel müşteri ilişkileri, müşteri görüşmeleri, satış öncesi sunumlar, para yönetimi ya da planlama konusunda mükemmeliyete ulaşmanız size inanılmaz sonuçlar sağlayacak. Peki, siz bu konularda iyi misiniz, yoksa sadece ortalama bir seviyede misiniz?

5. Bir Şampiyon İçin Önemli Olan Olaylar Değil, Bu Olaylara Nasıl Tepki Verildiğidir

Herkes gibi şampiyonlar da birçok zorluk ve engelle karşılaşır. Aynı şekilde şampiyonların da zorlu müşteriler gibi problemleri vardır. Ama çoğunluktan farklı olarak, onlar bu olayların kendilerini kötü etkilemesine izin vermezler. Bir şampiyon tepkinin durumdan daha önemli olduğunu bilir. Eğer tepkinizi kontrol edebilirseniz, durumu da kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde ise hiç şansınız kalmaz.

Şampiyonluk seviyesi sorunların sizi etkilediği zamanla ters orantılı olarak ilerler. Yani bir zorluktan çıkış süreniz ne kadar kısa ise, başarınız da o kadar çok olur. En başarılı danışmanların bir problemden sonra hayatlarına devam etmeleri 1 saati bile bulmaz. Eğer yeterince odaklanırsanız, aktivitelerinizi kontrol edebilirsiniz.

6. Bir Şampiyon Kişisel Gelişime Önem Verir

Gelişime açık yönleri keşfetmek ancak başarılı insanların bir özelliği olabilir. Çoğu insan kişisel gelişim isteğinden yoksun olarak doğuyor fakat ilişkiler ya da koşullar sebebi ile bu isteğe kavuşuyorlar. Eğer ki doğru insanların etrafındaysanız, kişisel gelişim konusunda doğru yönlendirmeler alabilir ve sürekli kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer ki koşullar sizi kendinizi geliştirmeye itiyorsa da problem odaklı ilerliyorsunuz demektir. Bu durumda problem çözülünce eğitime ara verirsiniz.

Sizin bu iki duruma bağlı kalmamanız ve kendinizi geliştirmeye sürekli zaman ayırmanız gerekiyor. EmlakBroker’daki makaleleri sürekli takip edin, kitaplar okuyun, TED konuşmaları izleyin ve gerekiyorsa çeşitli eğitimlere katılın. Kimse tüm doğru cevaplara sahip değildir. Ama yine de sürekli bu cevapları aramak gerekiyor.

7. Bir Şampiyonun Her Zaman Bir Oyun Planı Vardır

Çoğu insan hayatın kendisine sundukları ile yetiniyor. Yani daha fazlasını başarmak için bir planları yok ve olması için bir istek içerisinde de değiller. Ama siz hayattan beklediklerinize ulaşabilmek için plan yapmalısınız. Eğer daha önce hiç plan hazırlamadıysanız, hemen şimdi önümüzdeki yıl, önümüzdeki 3 yıl, 5 yıl ve 10 yıl için hedeflerinizi belirleyerek işe başlayın. Sonrasında ise bir plan oluşturacak ve bu planı sürekli geliştireceksiniz.

1980 yılında Harvard mezunları üzerinde bir çalışma yapılmış ve kendilerine gelecekle ilgili bir hedefleri olup olmadığı sorulmuş. Evet cevabı verenlerden ise spesifik olarak bu hedefleri belirtmeleri istenmiş. Mezunların sadece %3’ü bu soruya yanıt verebilmiş.

Yıllar geçtikten sonra bu mezunlarla tekrar iletişime geçmişler ve ilk çalışmadaki %3’lük grubun neredeyse hepsinin hedeflerine ulaştığını görmüşler. Dahası, bu %3’lük grubun geliri kalan %97’den daha fazla çıkmış. Yani şampiyon olmak için sürekli üzerinde çalıştığınız bir planınız mutlaka olmalı.

Sizi bu makaleyi önümüzdeki 30 gün boyunca tekrar tekrar okumaya ve 7 kilit özelliği hafızanıza kazımaya davet ediyoruz. Eğer bu 7 özelliğin sizde olmadığına inanıyorsanız, profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Bir şampiyon aynı eksik olduğu konularda yardım istemeyi bilmelidir.

DİĞER HABER
15 Ağustos 2019