"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yerel Düşünmek ya da Yok Olmak

Gerçekten kârlı bir emlak stratejisi çizmek istiyorsanız yerel şekilde düşünmenin, bölgesel bazda uzman olmanın zamanı geldi. Geçmişte gayrimenkul danışmanlarında müşterilerin sahip olmadığı bir şey vardı; satışta olan mülkler ve bunlar hakkında istatistikler. Bu şekilde de potansiyel alıcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı oluyorlardı.

Fakat günümüzde internet ile işler değişti ve gayrimenkul bilgilerine isteyen herkes ulaşabiliyor. Liste fiyatları, mülk tarihçesi ve diğer verileri kısa sürede bulmak mümkün. Konum, kat planları ve fiyat, değerleme gibi bilgiler rahatlıkla elde ediliyor.

Sadece parmak uçlarına bakarak binlerce eve ulaşabilen potansiyel alıcılar ise artık bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç duymadığını düşünüyor. Bu geleneksel emlak satışlarının sonlandığı anlamına mı geliyor? Pek sayılmaz fakat dijital çağda ayakta kalmak için gayrimenkul işiyle uğraşanların da tüketicilere sağladıkları hizmeti tekrar değerlendirmesi şart.

Her ne kadar geleneksel yöntemin değişmesi emlak sektöründekiler üstünde baskı yaratsa da, diğer yandan yeni fırsatlar da doğuruyor. İnsanlar artık yeni şehirlere taşındıkça, özellikle de metropol bölgelerde sadece ev listelerine ihtiyaç duymuyorlar. Aynı zamanda seçim yaparken kendilerine yardımcı olacak bir insana da ihtiyaç duyuyorlar.

Özellikle de muhit ve mahalle seçimi son derece önemli oluyor. Artık dijital dünyayı ve geleneksel yöntemleri birleştirebilen bir iş modeline sahip olmak zorunluluk  halini aldı. Bu konuya yatırım yapmak bir danışmanın rekabet ortamında en önemli silahı.

Nasıl ki semtinizde yakın çevreniz tarafından tavsiye edilen bir "uzman çocuk doktoru" varsa ayrıca muhitinizin en ünlü "sulu yemek" lokantası esnaflar için nasıl ilk tercih ise, siz de bölgenizde uzmanlık alanınızla ilgili akla gelen "ilk kişi" olmalısınız.  

Bu yüzden günümüzdeki emlakçıların ‘yerel düşünmesi’ daha da önem kazanıyor. Bölgesel piyasayı bilirseniz potansiyel müşterileriniz için daha değerli olacaksınız, değişen endüstriye rağmen ayakta kalabileceksiniz.

Dolayısıyla her danışmanın müşteri merkezli bu yeni değişiklikleri benimsemesi ve odaklanması gerekiyor. Kendi bölgenizde uzmanlaşın ve yerelliğin gücünü kullanarak yaratacağınız etkiyi görün.

DİĞER HABER
28 Ocak 2021