"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sonuca Gitmenin Yolu: Söz Uçar, Görsellik Kalır!

Bir fotoğrafın bazen binlerce kelimeye denk düşeceğini hepiniz bilirsiniz. Peki size bir soru soralım, satış yapacağınız zaman anlatır mısınız, yoksa göstermeyi mi tercih edersiniz? Fotoğraflar, grafikler, videolar ve istatistikler kullanır mısınız?

Ünlü banka soyguncusu Willie Sutton’a yakalandığında neden banka soyduğunu sorarlar, o da gülümseyerek şu yanıtı verir; ‘Çünkü paranın olduğu yer orasıydı’.

Peki ya Willie Sutton bu bankaları silahsız soysaydı? Örneğin bir görseli silah gibi kullanarak istediği sonuçları alabilseydi? Araştırmalar gösteriyor ki insan beyni yazılara kıyasla görsellere 60 bin kat daha hızlı tepki veriyor. Aslında Facebook, Instagram, Snapchat ya da Pinterest gibi sosyal medya ağlarının yoğunlukla görsellik içermesinin ana sebebi de bu. Günümüzde insanlar çok daha meşgul ve okumaya dikkatlarini veremiyor.

Gayrimenkul danışmanları olarak müşterilere etkileyici bir mesaj sunabilmek için sadece birkaç dakikamız oluyor. Kullanacağımız görselller bu konuda bizim kurtarıcımız  oluyor ve etkili bir sunum yapmamıza yardım sağlıyor. İnternette gezinirken kimi  zaman özenle hazırlanmış ilanları, kimi zaman daha kötülerini görürsünüz fakat her ikisi de bahsedeceklerimiz hesaba katılmadığında etkisiz kalır.

Sunumlarınıza veriler, grafikler ve yüksek kaliteli fotoğraflar ekleyerek müşteriyle iletişiminizi hem daha iyi hâle getirebilir, hem de satış aşamasını hızlandırırsınız.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

  • Müşteriye ortalama bir gayrimenkul danışmanına göre ne kadar ev sattığınızı anlatmak yerine, kariyerinizdeki satışları istatistikler, listeler ve fotoğraflarla gösterin.
  • Sadece ilanların yüzde 92’sini sattığınızı söylemek yerine kendinizin ortalama emlakçılara göre kıyasını yapın ve bunun ne anlama geldiğini anlamaları için veriler sunun.
  • Onlar için faydalı olacağınızı söylemek yerine geçmişteki müşterilerinizin yazılı ve görüntülü referanslarını sunun, sizle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu gösterin.
  • İnternet pazarlama yöntemlerinizi anlatmak yerine bilgisayarınızda kullandığınız farklı web sitelerini ve evlerinin bu platformlarda nasıl gözükeceğini gösterin.
  • Sosyal medya stratejilerinizi anlatmak yerine cep telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınızda kullandığınız farklı sosyal medya kanallarını gösterin, neler yaptığınızı bildirin.

Tabii ki bunlar sadece bir kısmı çünkü gayrimenkul danışmanlarının müşterilerine anlatmak yerine göstermek için pek çok, hatta sınırsız seçeneği bulunuyor. Her zaman için yaratıcı olun ve çalışmalarınızı müşteriye doğru aktarmayı bilin.

DİĞER HABER
16 Kasım 2023